ماه رمضان و بهداشت دهان و دندان

5 اردیبهشت 1399
از اثرات جانبی شایع هنگام روزه بوی بد دهان است که در اثر کم شدن آب بدن رخ می­دهد اما راه­هایی برای کاهش بوی بد وجود دارد.
ماه رمضان و بهداشت دهان و دندان

 

در ماه رمضان حواستان به بهداشت دهان باشد

 

از اثرات جانبی شایع هنگام روزه بوی بد دهان است که در اثر کم شدن آب بدن رخ می­دهد اما راه­هایی برای کاهش بوی بد وجود دارد.

توصیه می­شود بعد از صرف سحری دندان خود را تمیز کنید تا بوی بدن دهان کاهش یابد.

از اثرات جانبی شایع هنگام روزه بوی بد دهان است که در اثر کم شدن آب بدن رخ می­دهد اما راه­هایی برای کاهش بوی بد وجود دارد.

به تمام بیماران توصیه می­ شود هر زمان از سال دست کم دوبار در روز از نخ دندان، مسواک و دهان­شویه استفاده کنند تا از بروز بیماری­های دهانی جلوگیری شود. او توصیه می­کند در ماه رمضان بعد از خوردن سحری مسواک بزنیم.

ریوئر می­گوید:« بوی بد دهان در ماه رمضان امری شایع است به همین دلیل به تمام روزه ­داران توصیه می­کنم (هنگام افطار و سحری) آب زیاد بنوشند، از خوردن میوه و سبزیجات غافل نشوند و از مصرف غذاهای شور و تند بپرهیزند زیرا باعث کم شدن آب بدن می­شود.»

کشیدن سیگار هم باعث بوی بد دهان می­شود به همین دلیل ریوئر پیشنهاد می­کند ماه رمضان را فرصتی برای ترک همیشگی این عادت بدانید:« رمضان بهترین زمان برای ترک سیگار است زیرا افراد سیگاری طی ساعات روز از کشیدن سیگار پرهیز می­کنند.»

وی در ادامه به نکات بیشتری برای حفظ سلامت دهان و دندان و بوی خوش هنگام ماه رمضان اشاره می­کند:

  • برای خلاص شدن از رسوبات سفید که روی زبان را می­پوشاند از شوینده یا براش مخصوص زبان استفاده کنید. می­توانید این اقلام را از داروخانه تهیه کنید.
  • اگر سحری یا افطار شامل ماهی یا شیر می­شود، بلافاصله پس از صرف این غذاها مسواک بزنید. ماهی و شیر حاوی پروتئین­های خاصی است که هنگام تجزیه در دهان منجر به بوی بد می­شود.
  • اگر دندان مصنوعی دارید، قبل از خواب با استفاده از یک محلول ضدعفونی کننده آن را شستشو دهید. این کار باعث می­شود دهان بوی بد نگیرد.
  • از خوردن غذاهایی که به دندان می­چسبد مانند شکلات، بعضی کورن فلکس­ها و پنیر خودداری کنید. ممکن است مقداری از این غذاها لای دندان گیر کند و اگر به­دقت مسواک نزنید، از آن جدا نشود.

 

 

چگونه در ماه رمضان بوی خوش دهان را حفظ کنیم؟

 

ماه مبارک رمضان برای مسلمانان زمانی برای روزه گرفتن و تهذیب نفس و همین­طور زمان تزکیه­ ی جسم و ذهن و هم­دردی با فقرا است.

روزه خواص درمانی زیادی مانند بهبود وضعیت فشار خون، قند خون و کلسترول دارد.

در ادامه نکاتی آمده که در حفظ بهداشت دهان هنگام ماه رمضان به شما کمک می­کند.

 

چه مواردی باعث بوی بد دهان می­شود؟

 

بهداشت ضعیف دهان: تشکیل پلاک باکتریایی روی دندان از عوامل موثر در بوی بد، پوسیدگی دندان و بیماری لثه است.

 شستشوی نادرست دندان مصنوعی: دندان مصنوعی مانند دندان طبیعی جرم و میکروب می­گیرد و اگر به خوبی تمیز نشود باعث بوی بد دهان می­شود.

دخانیات: شامل سیگار برگ، سیگار و قلیان

غذا: بعضی غذاها مانند پیاز، سیر و بعضی ادویه­ها باعث بوی بد می­شود.

خشکی دهان: که به آن زروستومی هم گفته می­شود و یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان است. خشکی دهان در اثر جریان ناکافی بزاق اتفاق می­افتد و ازجمله اثرات جانبی بعضی داروهای خاص و نشانه­ی بعضی بیماری­هاست.

سایر: شامل اختلالات بینی، سینوس، حلق یا گوارش

 

بوی بد دهان هنگام روزه­داری چگونه اتفاق می­افتد؟

 

بزاق نقش مهمی در حفاظت از دهان و کاهش رشد باکتری دارد. کاهش جریان بزاق هنگام روزه دلیل اصلی بوی بد است. بعد از افطار، غدد بزاقی تحریک می­شود و تولید بزاق به حالت عادی برمی­گردد.

 

آیا راهی برای جلوگیری از بوی بد دهان هنگام روزه وجود دارد؟

 

در ادامه نکاتی برای جلوگیری از بوی بد دهان هنگام روزه آمده است:

بهداشت دهان را کاملا رعایت کنید تا از تشکیل جرم جلوگیری شود. میوه و سبزیجات بخورید و از خوردن غذاهای شور، سرخ­شده و چسبناک بپرهیزید. نوشیدن مایعات رقیق مانند قهوه، چای، نوشابه و سایر نوشیدنی­های حاوی کافئین را کم کنید. سیگار نکشید. هنگام افطار آب زیاد بنوشید، در ساعات روزه آب را در دهان قرقره کنید ولی قورت ندهید.

 

برترین نکات برای حفظ بهداشت دهان در ماه رمضان چیست؟

روتین رعایت بهداشت دهان در ماه رمضان با روتین عادی روزهای دیگر فرقی ندارد.

قبل خواب دندان­ها را به دقت مسواک کنید و پیشنهاد می­کنم حداقل دو دقیقه بعد از سحری (غذای قبل از طلوع آفتاب) مسواک بزنید. حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. با استفاده از براش مخصوص زبان یا یک مسواک جداگانه، زبان خود را تمیز کنید. از دهان­شویه­ی فاقد الکل استفاده کنید.