ارتودنسی کودکان دارای شکاف لب و کام (لبشکری)

2 دی 1398
نازوآلوئولار مولدینگ (NAM) یک روش درمانی قبل از جراحی است که برای بهبود نتایج نهایی ترمیم شکاف لب و شکاف کام از طریق جراحی استفاده می شود. ترمیم جراحی به تنهایی نمی تواند مشکلات متعددی را که در اثر بدشکلی های ناشی از شکاف لب و کام ایجاد می شود اصلاح کند...ادامه
ارتودنسی کودکان دارای شکاف لب و کام (لبشکری)

برنامه نازوآلوئولار مولدینگ

 

نازوآلوئولار مولدینگ (NAM) یک روش درمانی قبل از جراحی است که برای بهبود نتایج نهایی ترمیم شکاف لب و شکاف کام از طریق جراحی استفاده می شود. ترمیم جراحی به تنهایی نمی تواند مشکلات متعددی را که در اثر بدشکلی های ناشی از شکاف لب و کام ایجاد می شود اصلاح کند.

فرایند NAM در حقیقت بافت ها را قبل از انجام عمل جراحی باز می کند. یک دستگاه ارتوپدی اکریلیک توسط دندانپزشکان برای نزدیک کردن شکاف و قالب گیری بینی استفاده می شود که میزان اصلاحات مورد نیاز طی عمل جراحی را در طول درمان کاهش می دهد (در اکثر موارد، کودکان فقط به یک عمل جراحی با بیهوشی عمومی برای ترمیم شکاف لب و کام نیاز دارند، نه دو عمل جراحی).

 

احساس نوزاد ما نسبت به قالب گیری نازوآلوئولار چیست؟

 

[مترجم:قالب گیری نازوآلوئولار یا به اختصار NAM ، در نوزادان دچار شکاف لب یا کام و پیش از انجام عمل جراحی صورت می پذیرد]

 

قالب مورد استفاده در کام و لوله ی به کار رفته در بینی هیچ یک برای نوزاد دردناک نیستند. برخلاف بعضی از روش های قدیمی تر ، قالب گیری نازوآلوئولار(NAM) بافت های نرم را هل نداده و یا آنها را دچار کشش نمی کند؛ بلکه فقط به آرامی مسیر رشد آنها را تصحیح می نماید(که این فرایند، قالب گیری غیرفعال نامیده می شود).

 

به نظر می رسد با گذشت چند روز و پس از عادت کردن به قالب، بسیاری ار نوزادان وجود قالب را به نبود آن ترجیح می دهند(مترجم:زمانی که قالب وجود داشته باشد خوشحال تر به نظر می رسند). این موضوع شاید به این دلیل باشد که قالب مورد استفاده همانند یک کام مصنوعی(سقف دهان) عمل کرده و نه تنها از ورود زبان نوزاد به درون شکاف کام جلوگیری می کند بلکه تغذیه ی او را نیز تسهیل می نماید.

 

زمان بندی از اهمیت بالایی برخوردار است. زمان ایده آل برای شروع NAM یک تا دو هفته پس از تولد و قبل از شش هفتگی است. در بدو تولد میزان زیادی اسید هیالورونیک در نوزاد وجود دارد که پس از شش هفتگی شروع به کاهش می کند. وجود اسید هیالورونیک در بدن، قالب گیری بافت و استخوان را آسان تر می کند.

 

نازوآلوئولار مولدینگ چگونه به ما کمک می کند

 

شکاف لب و کام اغلب باعث بدشکلی قسمت میانی بینی و غضروف می گردد. اغلب انجام دادن جراحی به تنهایی برای یک ترمیم درست و مناسب از نظر زیبایی شناختی کافی نیست. تکنیک NAM از قابلیت انعطاف پذیری غضروف های نابالغ بینی و توانایی ساخت کلوملا (قسمت میانی بینی) با روشی غیر از عمل جراحی از طریق کاربرد انبساط بافت استفاده می کند. با اضافه کردن یک قسمت از بینی به صفحه قالب، اغلب می توان نوک بینی، پایه در طرف آسیب دیده و موقعیت فیلتروم و کلوملا را اصلاح نمود.

 

اهداف درمانی NAM

 

تصحیح و ترمیم مناسب ارتباطات میان اسکلتی، غضروفی و بافت های نرم قبل از جراحی

برای هم ردیف کردن و کنارهم قرار دادن بخش های آلوئولار داخل دهانی (بخش های بیشتر / کمتر)

برای اصلاح جایگیری نادرست و موقعیت نامناسب غضروف بینی

برای اصلاح نوک بینی و پایه آلار در قسمت (های) آسیب دیده و همچنین موقعیت فیلتروم و کلوملا