آیا با ارتودنسی میتوان ورزش کرد؟

در طول درمان ارتودنسی با براکت شما میتوانید هر ورزشی را انجام دهید. بهترین راه برای محافظت دندان ها استفاده از گارد دهانی ارتودنسی است,گارد دهانی ارتودنسی از رسیدن ا/سیب به فک و لب ها و همچنین آسیب به براکت های شما هنگامیکه زمین بخورید یا ضربه ای به صورت شما وارد شود جلوگیری میکند.

هزینه ارتودنسی چقدر است؟

هنگام مراجعه به متخصص ارتودنسی وضعیت فعلی دندان‌های شما مورد بررسی قرار میگیرد و با مشاوره پزشک نوع درمان و هزینه ارتودنسی تعیین می گردد, در مرحله بعد قرارداد فی ما بین پزشک و بیمار نوشته و امضا خواهد شد. نحوه پرداخت هزینه ارتودنسی به این صورت است که در ابتدا یک پنجم الی یک چهارم مبلغ نهایی به عنوان پیش پرداخت دریافت می شود و مابقی به صورت اقساطی طی 20 ماه تسویه می گردد.

آیا در زمان بارداری میتوان ارتودنسی انجام داد؟

بله -شما می‌توانید به درمان فعلی خود ادامه دهید و یا درمان جدید را در حالی که باردار هستید آغاز کنیددرحالیکه متخصص ارتودنتیست شما نیاز دارد تا بداند شما باردار هستید یا قصد بارداری دارید بنابراین ایشان را از موضوع بارداری آگاه کنید.

آیا ارتودنسی درد دارد؟

یکی از شایع ترین سوالات در جلسه اول براکت گذاری اینست که آیا قراردادن براکت ها روی دندان با درد و ناراحتی همراه است؟ پاسخ ما اینست که قراردادن براکت ها با درد یا ناراحتی همراه نیست و دلیلی برای اضطراب جلسه اول براکت گذاری وجود ندارد تنها مختصری آزردگی بعد از گذاشتن سیم ها و اتصال به براکتها ممکن است ایجاد گردد که نهایتا ظرف یک یا دو روز برطرف میگردد.

آیا میتوان بعد از کامپوزیت ونیر ارتودنسی کرد؟

بعد از حذف کامپوزیت ونیر های دندان ها چنانچه دندان ها به شدت تراش نخورده باشند و مینای دندان ها حفظ شده باشند می توان درمان ارتودنسی را انجام داد.

آیا ارتودنسی نیاز به جراحی دارد؟

مراقبت بعد از ارتودنسی چگونه است؟

در هفته اول پس از براکت گذاری معمولا چسب استفاده شده برای اتصال براکت ها در همان مطب سفت میگردد و یا سفت شدن نهایی آن 24 ساعت به طول می انجامد از این رو با وجود اینکه شما پس از ترک مطب می توانید هر غذایی را بخورید باید توجه داشته باشید از خوردن غذاهایی که به براکت ها و دندان ها آسیب میزند اجتناب کنید بهتر است در ابتدا با رژیم غذایی نرم شروع کنید نظیر ماست ,پودینگ,سبزیجات پخته ,پاستا و سوپ و..... برای التیام زخم یا ناراحتی در محل براکت میتوان از مسکن ها بهمراه دهانشویه آب ولرم و نمک استفاده کرد بعد از گذشت پنج روز تا یک هفته هرگونه ناراحتی مرتبط با قراردادن بند و براکت بهتر شده و غذا خوردن راحت میگردد باید به این نکته توجه داشت میزان ناراحتی در افراد مختلف متفاوت است و نمی توان پیش بینی کرد.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که فرم دندان ها را بوسیله تغییر در موقعیت قرار گرفتن دندان ها اصلاح میکند. زمانی که ساختمان های صورت در حال رشد هستند، ارتودنسی راحت تر و ساده تر انجام می شود و در زمان کمتری موفقیت بالاتری خواهد داشت. . سن مناسب در دخترها قبل از ۱۳ سالگی و در پسرها قبل از ۱۵ سالگی است. اگر این زمان سپری شود تصحیح روابط به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد. . البته در سنین بالاتر، بیشترین هدف درمان، مرتب کردن دندان ها و در سنین پایین تر بیشترین هدف درمان، رفع اختلالات فکی و تغییر چهره است.

سن مناسب برای ارتودنسی چه زمانی است؟

بسته به نوع ناهنجاری که میتواند دندانی یا فکی باشد، در سنین متفاوتی درمان های ارتودنسی توصیه میگردد. الف - ناهنجاری های اسکلتی: این بخش ازناهنجاری ها بایستی قبل ازسن بلوغ درمان گردند. درمان های اسکلتی (فانکشنال) برای دخترها معمولا در سن 10 سالگی و برای پسرها درحدود 12 سالگی آغاز می گردند. ب - بی نظمی در دوره دندان های شیری: معمولا درمان این دوره محدود به فضا نگهدارهای ثابت و متحرک و بعضی درمان های خاص میگردد ، که این مسئله لزوم معاینات به موقع توسط کلینیسین را خاطرنشان میسازد. ج - بی نظمی در سنین دندانی مختلط (دندان های شیری و دائمی به صورت هم زمان در دهان حضور دارند) : در این دوره نیز بسته به نوع بی نظمی ، معمولا درمان های ارتودنسی متحرک و یا فضا نگهدارهای ثابت انجام میشوند. د - دوره دندان های دائمی : بیشترین میزان درمان ها در این دوره انجام میگردند ومعمولا درمان ها به صورت ارتودنسی

آیا ارتودنسی موجب برطرف شدن مشکلات گوارشی هم می شود؟

در شرایط طبیعی هر یک از دندان های بالا با دو دندان از ردیف پایین در تماس است. اگر در یک بیمار این وضعیت وجود نداشته باشد، غذا به خوبی آسیاب نمی شود، عمل هضم و در نتیجه گوارش با مشکل روبرو خواهد شد. درمان ارتودنسی با از بین بردن مشکلات دندانی، باعث افزایش تاثیر جویدن می‌گردد و مشکلات گوارشی را بر طرف می‌نماید.

آیا ارتودنسی عوارض دارد؟

درمان ارتودنسی دندان جهت اصلاح بی نظمی دندان‌ها و رفع مشکلات فکی به کار می‌رود و با انجام این درمان از بروز بسیاری از مشکلات دهان و دندان در آینده جلوگیری می‌شود. . در صورتی که این درمان تحت نظر متخصص ارتودنسی انجام نشود و بیمار مراجعات منظم و همکاری های لازم را در طول درمان انجام ندهد ممکن است این درمان با عوارضی همراه باشد.

طول درمان ارتودنسی چقدر است؟

طول درمان ارتودنسی تا حد بسیار زیادی به نوع و شدت ناهنجاری دندانی-فکی، سن مراجعه بیمار، همکاری بیمار، شرایط بیولوژیک، در آوردن یا در نیاوردن دندان ها و غیره بستگی دارد. اما به طور میانگین درمان ارتودنسی ۲ سال زمان می‌برد، و همچنین طول درمان نیز به نوع ارتودنسی افراد بستگی خواهد داشت.

آیا برای ارتودنسی باید دندان بکشیم؟

زمانی که فرد با تراکم و ازدحام دندان در دهان مواجه باشد برای اینکه متخصص ارتودنسی بتواند دندان ها را به جای اصلی خود هدایت کند لازم است یک الی چند دندان کشیده شود. در مواقعی که دندان ها دچار شلوغی می باشند، ممکن برای همه دندان‌های دائمی در داخل دهانتان فضای کافی وجود نداشته باشد. در چنین مواردی، ممکن است نیاز باشد که برخی از دندان‌های دائمی را برای ایجاد فضای بیشتر خارج شود.

دلایل کج شدن دندان در کودکان

دلایل کج شدن دندان در کودکان👶🏻👶🏻 1.ازدحام دندان‌ها در دهان و رشد نامناسب آنها 2.ریشه‌های ارثی و مادرزادی . 3.وارد شدن فشار بیش از حد به دندان‌ها و لثه‌ها . 4.تغییر وضعیت استخوان فک در نتیجه آسیب دیدگی 5.ایجاد تومور در ناحیه دهان یا فک . 6.تنفس از طریق دهان . 7.مکیدن انگشت و استفاده از پستانک در سنین بالای سه سال . فشار دادن نوک زبان به دندان‌ها . استفاده طولانی‌ مدت از شیشه شیر

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک نوعی دستگاه است که می توانید آن را از دهان خود خارج کنید. زیرا این دستگاه ارتودنسی به دندان های شما چسبانده نمی شود. آنها طوری طراحی شده اند که متناسب با سایز دهان شما باشد و به برنامه درمان ارتودنسی شما کمک می کند. نظافت ارتودنسی به دلیل قابلیت تحرک و برداشته شدن آن آسان تر است🔸آنها قادرند به دلیل پوشش دادن کام، در جهت عمودی و افقی فشار بیشتری وارد کنند🔸قادرند عقب یا جلو بودن فک را در کودکان در حال رشد اصلاح کنند🔸می تواند فشار را بین دندان ها پخش کند.

آیا فضایی که برای دندان های ارتودنسی کشیده میشوند پر میشوند؟

گاهی انجام ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان پذیر نیست. 📌در حقیقت برای صاف کردن دندان‌ها و اصلاح شرایط نامرتبی آن‌ها، گاهی اوقات لازم است یک یا چند دندان فرد کشیده شوند. 📌هنگام تصمیم‌گیری درباره کشیدن دندان‌ها میزان انحراف یا کجی دندان‌ها و نیز سن بیمار مورد توجه قرار می‌گیرد. 📌در اکثر مواقع کشیدن دندان در طول درمان ارتودنسی زمانی انجام می‌شود که دندان‌ها در دهان دچار ازدحام بوده و نیاز به ایجاد فضای بیشتر در دهان وجود داشته باشد

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک نوعی دستگاه است که می توانید آن را از دهان خود خارج کنید. زیرا این دستگاه ارتودنسی به دندان های شما چسبانده نمی شود. آنها طوری طراحی شده اند که متناسب با سایز دهان شما باشد و به برنامه درمان ارتودنسی شما کمک می کند. نظافت ارتودنسی به دلیل قابلیت تحرک و برداشته شدن آن آسان تر است آنها قادرند به دلیل پوشش دادن کام، در جهت عمودی و افقی فشار بیشتری وارد کنند قادرند عقب یا جلو بودن فک را در کودکان در حال رشد اصلاح کنند می تواند فشار را بین دندان ها پخش کند

بهداشت دهان و دندان در کودکان به چه صورت است؟

مراقبت کامل از دندان‌های کودکان از بدو تولد می‌تواند به محافظت دندان‌های آنها در سال‌های بعدی عمرشان کمک کند. در هنگام تولد، لثه‌های کودک خود را با یک پارچه نرم و آب تمیز کنید. به محض درآمدن دندان‌های کودک، آن‌ها را با یک مسواک نرم مسواک بزنید. در کودکان زیر 2 سال، تنها از یک ذره خمیر دندان استفاده کنید. در کودکان 2-5 ساله، از مقدار کمی خمیر دندان (به اندازه یک نخود) استفاده کنید. حتماً از یک خمیر دندان حاوی فلوراید مورد تایید ADA (انجمن دندانپزشکی آمریکا) استفاده کنید و مراقب باشید که فرزند شما آن را قورت ندهد

چه وقتی بهترین زمان برای ارتودنسی است؟

بسته به نوع ناهنجاری که میتواند دندانی یا فکی باشد، در سنین متفاوتی درمان های ارتودنسی توصیه میگردد. 1️⃣ ناهنجاری های اسکلتی: این بخش ازناهنجاری ها بایستی قبل ازسن بلوغ درمان گردند. درمان های اسکلتی (فانکشنال) برای دخترها معمولا در سن 10 سالگی و برای پسرها درحدود 12 سالگی آغاز می گردند. 2️⃣ بی نظمی در دوره دندان های شیری: معمولا درمان این دوره محدود به فضا نگهدارهای ثابت و متحرک و بعضی درمان های خاص میگردد ، که این مسئله لزوم معاینات به موقع توسط کلینیسین را خاطرنشان میسازد. 3️⃣ بی نظمی در سنین دندانی مختلط (دندان های شیری و دائمی به صورت هم زمان در دهان حضور دارند) : در این دوره نیز بسته به نوع بی نظمی ، معمولا درمان های ارتودنسی متحرک و یا فضا نگهدارهای ثابت انجام میشوند. 4️⃣ دوره دندان های دائمی : بیشترین میزان درمان ها در این دوره انجام میگردند ومعمولا درمان ها به صورت ارتودنسی ثابت میباشند

بعد از ارتودنسی چه مراقبت هایی باید انجام دهیم؟

👈مهم این است که دندان های خود را در حین درمان ارتودنسی با دندانپزشک خود بررسی کنید ، شما همچنین باید از دندان ها و دهان خود مراقبت بیشتری داشته باشید: دندان هایتان را به دقت هر روز، از جمله بین دندان ها ، تا آنجا که می توانید، تمیز کنید. سیم ها ظریف و حساس هستند و شما باید مطمئن شوید که آنها را به دقت تمیز می کنید، تا آنها آسیبی نبینند و نشکنند. تیم دندانپزشکی شما ، قادر خواهد بود روش های خاصی مطابق با ابزار مورد استفاده در دندان های شما ،به شما آموزش دهند . کاهش چربی ها و نوشیدنی های شیرین ؛ از میان وعده ها و نوشیدنی هایی، حاوی قند و نوشیدنی های کف دار دوری کنید . همچنین غذاهای سفت و چسبناک، ممکن است به سیم کشی های شما آسیب برسانند. در نهایت ،دندان ها را در شب و حداقل یک بار دیگر در طول روز بشویید و اگر نیاز دارید، از دهانشویه استفاده کنید البته تیم دندانپزشک شما ممکن است یک خمیر دندان حاوی فلوراید یا یک ژل فلوراید یا دهان شویه را به شما پیشنهاد کند.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی دندان نامرئی که به ارتودنسی شفاف نیز معروف است روشی است که در آن، متخصص ارتودنسی برای ردیف کردن دندان ها دیگر از براکت و سیم های ارتودنسی استفاده نمی کند. در این روش، از یک ردیف، پلاک های شفاف نازک برای مرتب کردن دندان ها استفاده می شود که فرد بیمار باید هر کدام از این پلاک ها را به مدت دو هفته در دهان خود قرار داده و تنها به هنگام خوردن و آشامیدن آن ها را از دهان خود خارج کند. پلاک های شفاف، توسط تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی رایانه ای تهیه می شوند. بنابراین به این نوع از ارتودنسی دندان، ارتودنسی نامرئی و یا ارتودنسی شفاف می گویند.

آیا حین درمان ارتودنسی دندان ها پوسیده میشوند؟

آیا حین درمان ارتودنسی دندان ها پوسیده میشوند؟ یکی از نگرانی های مطرح شده در طی درمان ارتودنسی پوسیدگی دندان ها می باشد. اکثر بیماران ارتودنسی از پوسیدگی مینای دندان در زیر وسایل ارتودنسی (براکت های ارتودنسی) نگران هستند. نواحی زیر براکت های ارتودنسی خطر پوسیدگی بالایی ندارند بلکه تجمع مواد غذایی در اطراف براکت های ارتودنسی و عدم رعایت بهداشت صحیح توسط بیمار، باعث ایجاد پوسیدگی در این نواحی می شود. نصب وسایل ارتودنسی در دهان سبب افزایش گیر مواد غذایی می شود و به همین دلیل رعایت بهداشت دهان و دندان در طی درمان ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد. عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان (استفاده روزانه و منظم از مسواک، نخ دندان و مسواک بین دندانی) می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان یا تغییر رنگ دندان‌ها و ایجاد لکه های سفید بر روی سطح دندان ها شود.

آیا پستانک ارتودنسی برای نوزادان مناسب است؟

آیا استفاده از پستانک ارتودنسی موثر است؟ به طورکلی استفاده از پستانک برای نوزادان توصیه نمی‌شود. چرا که استفاده از آن نه تنها باعث بوجود آمدن عادت و وابستگی نوزاد به آن می‌شود بلکه باعث تغییر در فرم لب و اختلال در شکل‌گیری لثه‌ها می‌شود و در بزرگسالی شکل لب و دهان فرد تغییر خواهد کرد. با توجه به اینکه پستانک ارتودنسی با استاندارد‌های بیشتر و جدیدتر ساخته می‌شود، اما باز هم می‌تواند تاثیر منفی خود را بر روی لب و دهان نوزاد بگذارد.

آیا ترمیم دندان ها قبل از ارتودنسی یا بعد از آن انجام میشود؟

🔖 ترمیم دندان پیش از ارتودنسی انجام شود یا پس از آن ؟ در چنین مواردی ارتودنتیست شما را جهت مشاوره و بررسی دقیق شرایط سلامت دندان‌ها به دندانپزشک ارجاع خواهد داد. اگر علت اصلی نیاز به ترمیم دندان یا تعویض و ترمیم، جنبه زیبایی داشته باشد، ممکن است بتوان ترمیم را تا پس از انجام ارتودنسی به تعویق انداخت. با این حال اگر ترمیم نقایص دندانی (مانند پوسیدگی یا شکستگی دندان) لازم باشد، باید ترمیم دندان پیش از شروع کار ارتودنسی انجام شود.

آیا براکت ها لبهای شما را بزرگتر می‌کنند؟

از آنجایی که شیب و موقعیت دندان های قدامی ممکن است پس از درمان ارتودنسی تغییر کند لذا حالت لب و برجستگی آن نیز دچار تغییر خواهد شد بنابراین در صورت تمایل به تزریق فیلر یا خط لبخند بهتر است انجام کارهای مربوط به درمان زیبایی به بعد از اتمام درمان ارتودنسی موکول گردد.

آیا در سنین بالا ارتودنسی نتیجه بخش است؟

اگر مایل به درمان ارتودنسی در سنین بالا هستید باید این نکته را بدانید که رشد فکی شما به پایان رسیده است و فقط میتوان دندان ها را ردیف کرد البته به شرطی که لثه ها سالم باشند و اگر نیاز به تغییر فک باشد باید سراغ درمان مشترک ارتودنسی و جراحی فک رفت.

آیا درمان ارتودنسی باعث لاغری می شود؟

خیر- یکی از مسائلی که مراجعه کنندگان ارتودنسی همواره به آن فکر میکنند مسئله لاغری حین درمان است,در طول درمان ارتودنسی به علت رعایت محدودیت غذایی شاید در ابتدای درمان بیمار با لاغری رو به رو شود که امری طبیعی است و بعد از عادت کردن بیمار به براکت ها و نحوه غذا خوردن دوباره به وزن ایده آل خود بر میگردند.

آیا میتوان جراحی بینی را حین درمان ارتودنسی انجام داد؟

بهترین زمان برای جراحی بینی بعد از درمان ارتودنسی می باشد چراکه درمان ارتودنسی می تواند موقعیت بینی و ارتباط آن با لب را تغییر دهد و در صورتی که فرد قبل از اتمام این درمان جراحی بینی انجام داده باشد ممکنست بعد از اتمام ارتودنسی نتیجه حاصل از جراحی بینی مقداری تغییر کند.

آیا دندان های درمان ریشه شده و یا روکش شده قابل درمان ارتودنسی هستند؟

بله- در صورتیکه درمان های مذکور به خوبی انجام شده باشند هیچ گونه تداخلی با درمان ارتودنسی ندارند.

از چه دهانشویه ای در هنگام درمان ارتودنسی بهتر است استفاده کنیم؟

دهان شویه کلر هگزیدین برای این دوره مناسب نیست زیرا باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند و دندان ها را زرد میکنند,از دهان شویه هایی استفاده کنید که حاوی فلوراید می باشند و میکروب زدایی قوی تری دارند و از دندان ها در مقابل خراب شدن محافظت می کنند.

آیا پس از شروع درمان ارتودنسی میتوان پزشک معالج را تغییر داد؟

معمولا پزشکان مسئولیت ادامه درمان پزشک دیگر را نمیپذیرند زیرا ممکن است طرح درمان اولیه یا روند درمان متفاوتی داشته باشند,در حالی که مسئولیت نتایج درمان متوجه ایشان است.بنابراین قبل از شروع درمان خود در انتخاب پزشک مناسب تحقیق و دقت لازم را داشته باشید.

آیا تفاوتی بین زمان درمان ارتودنسی با براکت ثابت و ارتودنسی با براکت سرامیکی وجود دارد؟

معمولا درمان با براکت سرامیکی به علت این که براکت ها شکننده هستند و همچنین میزان اصطکاک در آن ها بیشتر است اندکی زمان بر تر از درمان با براکت فلزی خواهد بود.

تا چه میزان استفاده از قالب متحرک (نگهدارنده) بعد از برداشتن براکت ها و پایان درمان اهمیت دارد؟

پس از اتمام دروره درمان ارتودنسی دندان ها تا ماه ها لق و بی ثبات می باشند لذا استفاده از نگهدارنده طبق دستور پزشک برای جلوگیری از جابجایی دندان ها بسیار مهم است.

مزیت درمان ارتودنسی بر روش های زیبایی چیست؟

با جا به جا شدن دندان ها نحوه تکلم و جویدن غذا اصلاح میشود,در حالیکه زیبایی ظاهری بعد از اتمام درمان حاصل می شود و به دندانها آسیبی وارد نمی شود بعد از جا به جا شدن دندان ها رعایت بهداشت راحت تر شده و به درستی انجام می شود و در نتیجه در آینده احتمال پوسیدگی دندان ها و مشکلات لثه ایی کمتر میگردد.

اگر کش هایی که برای انداختن بین دندان ها استفاده می کنید تمام شد و دسترسی به پزشک خود نداشتید برای تهیه مجدد چه باید کرد؟

معمولا این کش ها را از داروخانه یا لوازم پزشکی نمی توان تهیه کرد ولی میتوان از هر متخصص ارتودنسی که در دسترس هست کش ها را تهیه و استفاده نمود.

چه کسانی نمی توانند ارتودنسی کنند؟

کسانی که بیماری متابولیک استخوانی دارند که در این نوع بیماری فرد تشکیل استخوان جدید ندارد و استخوان هایش تحلیل می روند، بیمارانی که کورتون مصرف می کنند و بیمارانی که تحت شیمی درمانی هستند. از لحاظ محیط دهانی کسانی که بهداشت بسیار ضعیفی دارند و تحلیل استخوان فکی شدید و تحلیل لثه شدید دارند نمی توانند ارتودنسی انجام دهند.

کش های بین فکی چرا و چگونه استفده می شوند؟

کش های بین فکی جهت اصلاح رابطه دندانهای دو فک بکار می روند. این کش ها می بایست دقیقا مطابق دستور پزشک از دندان های تعیین شده به صورت تمام وقت به جز هنگام غذا خوردن انداخته شده و هر 24 ساعت باید کش ها تعویض شوند.

چرا باید برای ارتودنسی اقدام کرد؟

زیباتر شدن فرم بینی , کاهش احتمال شیوع پوسیدگی دندان , جلوگیری از آسیب های مفصل فکی , جلوگیری از بیماری های لثه , جلوگیری از مشکلات فکی و استخوانی , جلوگیری از ناراحتی های گوارشی , تغییر در فرم استخوان فک , افزایش اعتماد به نفس , تقویت روحیه , بهبود کیفیت زندگی

چرا باید از ریتینر(نگهدارنده) استفاده کنیم؟

بجهت استخوان سازی , بازسازی فایبرهای لثه , برگشت تراکم استخوانی به حالت اولیه.

دلایل افتادن براکت های ارتودنسی حین درمان چیست؟

افتادن براکت های ارتودنسی یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از بیماران حین درمان ارتودنسی با آن مواجه می شوند.کنده شدن براکت های ارتودنسی تحت تاثیر عوامل گوناگون هست که میتوان به موارد زیر اشاره کرد: 1.خوردن غذاهای سفت و چسبناک 2.نحوه مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به شیوه نادرست 3.خوردن نوشیدنی های اسیدی و گازدار 4.فشار آوردن بیش از اندازه دندان ها بر روی هم

مراحل درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی شامل 7 مرحله می شود: 1.مشاوره اولیه 2.معاینه بالینی و شرح برنامه درمان به بیمار 3.تشکیل پرونده و قالب گیری 4.شروع درمان ارتودنسی 5.آموزش نکات بهداشتی دهان و دندان و تغذیه مناسب 6.معاینات منظم ماهانه 7.پایان درمان و تحویل ریتینر

آیا ارتودنسی باعث می شود حالت فک شما بهتر شود؟

بله. پس از اتمام دوره ی ارتودنسی، حالت فک بهتر می شود و روی ظاهر صورت تاثیر می گذارد. ارتودنسی باعث می شود صورت شما تقارن پیدا کند، مشکل هم ترازی را برطرف می سازد و همزمان ظاهر طبیعی را به دهان و فک شما برمی گرداند.

آیا ارتودنسی باعث ایجاد تغییر در صدا می شود؟

ارتودنسی تاثیری روی صدا ندارد ولی فضای میان لب و گونه با دندان را پر می کند. در این حالت ممکن است حرکت دهان برای آواز خواندن مختل شود ولی روی خود صدا تغییری ایجاد نمی شود.

نازوآلویلار مولدینگ چیست؟

به عملی که قبل از جراحی به منظور بهبود نتایج نهایی درمان لب و کام شکافته استفاده می شود، NAM( نازوآلویلار مولدینگ) گفته می شود. این فرایند درواقع به انبساط بافت ها قبل از جراحی کمک می کند.

ارتودنسی چند مرحله داره؟

سه مرحله. ارتودنسی سه مرحله دارد. در مرحله ی اول از ابزاری برای ایجاد فضا در دهان استفاده می شود. مثلا، برای افزایش پهنای کام از وسیع کننده ی کام (Palatal expander) و برای انبساط فک زیرین از میله ی زبانی (Lingual bar) استفاده میشود. مرحله ی دوم شامل ترمیم است که در آن ارتودنسی روی دندان اعمال می شود.

آیا می توانم زودتر از موعد ارتودنسی را بردارم؟

برداشتن زودهنگام ارتودنسی باعث می شود احتمال برگشت دندان به حالت اولیه بالا رود. اگر قصد دارید برای مرتب ساختن دندان خود زمان و هزینه خرج کنید، بهتر است مراحل درمان یک بار برای همیشه کامل شود.

از کجا بدانم ارتودنسی جواب می دهد؟

اگر برای اولین بار از ارتودنسی استفاده می کنید، طبیعی است که در اطراف و درون دهان احساس ناراحتی داشته باشید. این بدین معنی است که تقارن دندان و فک شما رو به بهبود است.

آیا الویت با ارتودنسی است یا ایمپلنت؟

اگر شما هم به درمان ارتودنسی نیاز داشته باشید و هم به ارتودنسی معمولا توصیه پزشک اینست که ابتدا درمان ارتودنسی انجام شود و بعد ایمپلنت.علت این موضوع اینست که بعد از کاشت ایمپلنت دیگر نمی توان این دندان مصنوعی را مانند دندان های دیگر توسط براکت ارتودنسی حرکت داد.ایمپلنت درون استخوان فک فیکس می شود و مانند دندان های طبیعی هم هیچ رباطی ندارد که اجازه دهد دندان حرکت کند.بیشتر بیماران ممکنست برای ایجاد فضای کافی برای ایمپلنت به درمان ارتودنسی نیاز داشته باشند تا دندان های اطراف فضای مورد نظر در موقعیت صحیحی قرار گیرند.

آیا ارتودنسی باعث ایجاد تغییر در صدا می شود؟

ارتودنسی تاثیری روی صدا ندارد ولی فضای میان لب و گونه با دندان را پر می کند. در این حالت ممکن است حرکت دهان برای آواز خواندن مختل شود ولی روی خود صدا تغییری ایجاد نمی شود.

آیا می توانم زودتر از موعد ارتودنسی را بردارم؟

برداشتن زودهنگام ارتودنسی باعث می شود احتمال برگشت دندان به حالت اولیه بالا رود. اگر قصد دارید برای مرتب ساختن دندان خود زمان و هزینه خرج کنید، بهتر است مراحل درمان یک بار برای همیشه کامل شود.

<  1  2  >