بهترین خمیر دندان، دهان شویه ، نخ دندان و ..

7 اردیبهشت 1399
بهترین خمیر دندان، دهان شویه ، نخ دندان و ..

بهترین خمیر دندان، دهان شویه ، نخ دندان برای افرادی که از سیم ارتودنسی استفاده می نمایند.

 

سیم های ارتودنسی راهی برای داشتن دندان های صاف تر و زیبا تر می باشند.با این حال برای استفاده از این سیم ها باید به نکات بسیار زیادی توجه نمود.

خبر خوب این است که اگر شما از سیم ارتودنسی استفاده می کنید یا قصد استفاده از آن را دارید، این مقاله می تواند به شما کمک کند.

ما به سوالاتی نظیر اینکه چه خمیر دندان ، دهان شویه ، نخ دندان و کیت دندانپزشکی ای  برای مصرف کنندگان سیم های ارتودنسی مناسب ترند پاسخ داده ایم.
 

متخصصان دندانپزشکی پیشنهاد می کنند که روزانه دو بار از مسواک و یک بار از نخ دندان استفاده شود. با این وجود، افرادی که از سیم ارتودنسی(ثابت) استفاده می کنند، روزانه باید سه بار مسواک بزنند.
 

قلاب ها و سیم های قوسی که برای  صاف کردن دندان ها استفاده می شوند بسیار فوق العاده هستند اما همچنین یک مکان مناسب برای تجمع باکتری ها ٬ بقایای مواد غذایی و تشکیل پلاک نیز به شمار می روند.

افزایش سطح و فضا در اثر استفاده از سیم ارتودنسی که منجر به تشکیل پلاک می شود به این معناست که نظافت دهان و دندان در دوران استفاده از سیم های ارتودنسی مهم تر از زمان های دیگر است.
 

احتمالا دیده و یا تجربه کرده اید که مواد غذایی به راحتی در فضاهای مختلف سیم های ارتودنسی به دام می افتند؛

گاهی این بقایا به حدی ریز هستند که به زحمت با چشم غیر مسلح دیده می شوند و حتی باعث ایجاد بوی بد دهان نیز می گردند. به این موارد باید بقایای میکروسکوپی مواد غذایی را نیز افزود.
 

برای بسیاری از افراد، افزایش تعداد دفعات معمول مسواک زدن به 2 تا 3 مرتبه در روز و نیز استفاده ی اضافی از نخ دندان که برای پاکسازی فضاهای اطراف سیم ارتودنسی ضروری است، دشوار می باشد و این افراد تمایل دارند

که طبق عادت قبلی خود عمل نمایند. اما باید توجه کرد ذرات غذایی ای که در فضاهای سیم ارتودنسی باقی مانده اند، تا هنگام شب که فرد مجددا اقدام به مسواک زدن می نماید، به پلاک تبدیل شده و بهداشت دندان و

دهان فرد را به مخاطره می اندازند.
 

پس از زدن مسواک، پلاک سریعا شروع به تشکیل شدن می نماید؛ در حقیقت تشکیل پلاک یک چرخه ی ادامه دار است چرا که باکتری ها دائما مشغول تغذیه از مواد غذایی وارد شده به دهان هستند و بقایای این باکتری ها

تبدیل به پلاک می شود. به عنوان یک قاعده ی کلی، هر چقدر دهان پاکیزه تر بوده و مواد غذایی موجود در آن کمتر باشد، تشکیل پلاک کند تر می شود؛ اما نگران نباشید، نیازی نیست که دندان های خود را هر چند ساعت

یک بار مسواک بزنید.صرف چند دقیقه زمان بیشتر در طول روز برای پاکسازی دندان های تان بسیار حائز اهمیت است. حتی اگر به اندازه ی ایده آل تان نیز وقت ندارید باید بدانید که یک دقیقه نظافت بیشتر دندان و سیم

ارتودنسی پس از خوردن غذا، بسیار بهتر از آن است که هیچ توجهی به آنها نداشته باشید.
 

می توانید مقاله ی ما در مورد بهترین مسواک های الکتریکی را مطالعه نمایید اما باید توجه کرد که به همراه داشتن یک مسواک الکتریکی برای پاکسازی سیم ارتودنسی٬ همیشه کارساز نیست؛

بنابراین ما در این مقاله نگاهی می اندازیم به برخی از گزینه های دیگر نظیر خمیر دندان ، دهان شویه و نخ دندان.


بهترین خمیر دندان برای براکت ارتودنسی


چه خرید اینترنتی انجام دهید و چه مشغول نگاه کردن به قفسه ی محصولات بهداشتی در یک فروشگاه باشید، متوجه خواهید شد که با گزینه های بسیار زیادی روبرو هستید.

آیا از خمیر دندان های نظیر Crest, Oral-B Colgate, Sensodyne, Aquafresh, Arm و Hammer و یا دیگر خمیر دندان ها استفاده می نمایید؟
 

آیا آنچه که در مورد یک خمیر دندان برای شما اهمیت دارد توان آن در سفید کردن، بازسازی و حفاظت از دندان های تان می باشد و یا اینکه مهم است که طعم نعنایی داشته باشد؟

خمیر دندان های بسیار زیادی این ویژگی ها را دارند!!

حتما برای شما هم سوال پیش آمده است که چرا یک خمیر دندان 8 دلار و دیگری 2 دلار می باشد؟ چرا یک خمیر دندان 4 برابر گران تر از دیگری است؟
 

ما می خواهیم این موضوع را برای شما ساده کنیم. در واقع باید بگوییم که هیچ خمیر دندانی برای سیم ارتودنسی «بهترین» نیست .تا زمانیکه دندانپزشک شما را ملزم به استفاده از یک خمیر دندان مخصوص نکرده است،

حداقل کاری که باید بکنید این است که یک خمیر دندان حاوی فلوراید را انتخاب کرده و استفاده نمایید. بسیاری از خمیر دندان های موجود در فروشگاه‌ها ، حاوی فلوراید می باشند.

خمیر دندان های حاوی فلوراید تقریبا برای همه ی بیماران توصیه می شوند. فلوراید سلامت و استحکام دندان ها را حفظ کرده و با محافظت از سطح دندان ها ، از پوسیدگی آنها جلوگیری می نماید.

اسید تولید شده در دهان پس از خوردن غذا ، منجر به حل شدن مینای دندان (در سطح میکروسکوپی) می شود و بزاق و فلوراید از این فرایند جلوگیری می کنند.

در غیاب فلوراید، احتمال ایجاد حفره در دندان ها افزایش می یابد. حتی اگر آب آشامیدنی محل زندگی شما نیز حاوی فلوراید است ، باز هم خمیر دندان حاوی فلوراید را خریداری نمایید.
 

اکثر ما از داشتن دندان های زرد و دارای جرم ناراضی هستیم؛ با این حال باید بدانیم که دندان های زرد در بسیاری از موارد کاملا طبیعی هستند. ما می دانیم که داشتن دندان های سفید قطعا می تواند با یک لبخند زیبا و

افزایش اعتماد به نفس همراه باشد.
 

در هنگام استفاده از سیم های ارتودنسی، از خمیر دندان های سفید کننده استفاده نکنید، چرا که این خمیر دندان ها فقط بخشی از دندان ها را سفید می کنند که توسط سیم پوشیده نشده باشند.

این موضوع باعث می شود پس از برداشتن سیم ارتودنسی ، در محل اتصال قلاب ها به دندان ها، لکه هایی باقی بمانند که برای برطرف کردن آنها باید دندان ها بازسازی شده و حتی رنگ آمیزی شوند.

تا زمان کامل شدن هر فرایند دندانپزشکی دلخواهی، از استفاده از خمیر دندان های سفید کننده بپرهیزید؛ به این ترتیب می توانید از یکنواخت بودن رنگ دندان های تان اطمینان حاصل فرمایید.

 

دهان‌شویه جایگاه خود را دارد، اما اگر از آن بعد از مسواک زدن دندان استفاده می‌کنید، این کار را انجام ندهید.

شما نباید دهان خود را با آب بشویید، یا بعد از مسواک زدن از دهان‌شویه استفاده کنید.

ممکن است برای شما تعجب‌آور باشد، اما با انجام چنین کاری، یک سری کارهای خوبی را که خمیردندان بر روی دندان‌های شما انجام داده است، از بین می‌برید.

ترکیب موثر، فلوراید در مقایسه با دهان‌شویه، دارای دز بالاتری است.

بنابراین، کار مثبتی که می‌توانید انجام دهید، ترک این عادت است.

بهترین زمان استفاده از دهان‌شویه، فواصل مسواک زدن است. شاید در میانه صبح یا بعد از ظهر، که تمایل دارید تا دهان پاک‌تر و مطبوع‌تری داشته باشید، اما نیاز ندارید و یا نمی‌خواهید تا در این زمان مسواک بزنید.

در حالی که هیچ چیزی جای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را نمی‌گیرد، اما شستن دهان با دهان‌شویه به مدت 30 الی 60 دقیقه بعد از خوردن غذا، نوشیدنی‌های شیرین یا اسیدی، بیشترین مزایا را خواهد داشت.

شستشوی دهان می‌تواند به رهایی از آسیب باکتری‌های دهانی کمک کند.

بهتر است برای بهترین تاثیر، همیشه به دستورالعمل‌های ارائه شده در بطری دهان‌شویه توجه شود، اما مطمئن باشید که مایع دهان‌شویه را به خوبی در داخل دهان می‌چرخانید. مطمئن باشید که مایع دهان‌شویه وارد تمام

شکاف‌های دندان‌ها شده و تنها دندان‌ها را پوشش نمی‌دهد، بلکه برخی از باکتری‌ها را نیز از دهان بیرون می‌ریزد.

همانند خمیردندان، الزاما بهترین دهان‌شویه برای استفاده با سیم‌کشی دندانی وجود ندارد.

ممکن است برند خاصی را مد نظر داشته باشید یا شاید برندی را در نظر بگیرید که فاقد الکل باشد، ترکیبی در دهان شویه که قدرت پاک‌کنندگی بالایی به آن‌ها می‌دهد.

 

بهترین نخ دندان برای سیم‌‌کشی‌های دندانی

 

شاید یکی از خسته‌کننده‌ترین کارها برای هر کسی که سیم‌کشی دندانی دارد، استفاده از نخ دندان باشد.

افراد کمی از نخ دندان کشیدن لذت می‌برند، حتی آن‌هایی که سیم‌کشی دندانی ندارند، اما شکاف‌های ریز در درون براکت‌ها و سیم‌ها مکان خوبی برای تجمع و رشد باکتری می‌باشد، بنابراین، استفاده از نخ دندان ضرورت

بیشتری پیدا می‌کند. ابزارهای زیادی همچون واترجت وجود دارد که می‌تواند به تمیز کردن بین دندانی کمک کند. لیستی که ما از بهترین واترجت‌ها برای سیم‌های دندانی در اختیار داریم، پیشنهادات ما را نسبت به

دستگاه‌هایی بیان می‌کند که شما می‌توانید در نظر بگیرید تا زندگی خود را کمی راحت‌تر کنید.

اما، به شدت توصیه می‌شود تا از روش‌های سنتی همچون نخ دندان و مسواک‌های بین دندانی استفاده کنید، زیرا این‌ها گزینه‌های خوبی برای ورود به شکاف‌های تنگ بین دندان‌ها هستند.

توصیه‌های شخصی را از دندان‌پزشک خود دریافت کنید، زیرا فاصله بین دندان‌های شما با افراد دیگر متفاوت است و این فاصله‌ها نیز در زمان استفاده از سیم‌کشی دندانی تغییر می‌کند.

مسواک‌های بین دندانی مثل TePe اغلب دارای استاندارد بالایی هستند، اما استفاده از نخ دندان نواری روکش‌دار می‌تواند مفید باشد، زیرا به آسانی روی دندان و سیم دندانی سر می‌خورد و دارای مساحت سطح بیشتری

می‌باشد تا با دندان‌ها تماس بهتری داشته باشد.

متاسفانه استفاده از نخ دندان کمی نیازمند زمان و تلاش است، اما باید این کار را هر روز انجام دهید.

نخ دندان کشیدن بصورت دقیق می‌تواند کمی زمان‌بر و دشوار باشد، بنابراین، بهتر است از محصولاتی نظیر نخ‌دندان سوپر اورال بی (Oral-B) استفاده کنید.

نخ دندان سوپر، نامی است که توسط شرکت اورال بی بر روی رشته‌های از قبل بریده شده نخ دندان گذاشته شده است، این نوع نخ دندان برای استفاده در وسایل دندانپزشکی طراحی شده است. این نوع نخ دندان شامل

طولی از یک رشته نخ ضخیم است که سطوحی را که با آن در تماس است، پاک می‌کند. 50 رشته نخ در یک بسته ارائه می‌شود.

می‌توانید از فلاس تریدر نظیر فلاس تریدر مارک گام (Gum) (در آمازون مشاهده کنید) و بریج‌اید (BRIDGEAID ) استفاده کنید که این امکان را به شما می‌دهد تا نخ دندان را به آسانی در بین وسایل

دندانپزشکی استفاده کنید.

در کنار نخ دندان رشته‌ای/نواری متداول، پیچیدگی وسایل دندانپزشکی می‌تواند بدین معنا باشد که نیاز به ابزارهای تخصصی بیشتری است.

TePe یک سری محصولات جالبی تولید می‌کند که برای نیازهای هر کسی که از سیم دندانی استفاده می‌کند، مناسب است.

بطور کلی، مسواک‌های بین دندانی TePe نسبت به نخ دندان از ظرافت کمتری برخوردار هستند و در بسیاری از موارد، پلاک و مواد غذایی بیشتری را از براکت‌های دندانی تمیز می‌کنند.

آن‌ها نسبت به مسواک‌های عادی فشرده‌تر هستند و بنابراین ممکن است جایگزین خوبی برای مسواک زدن کامل بعد از ناهار باشند.

محصولات TePe در بین محصولات پاک کننده بین دندانی از اهمیت خاصی برخوردارند، طوری که می‌توانید در راهنمای کامل ما درباره مسواک‌های بین دندانی، در مورد برند مسواک بین دندانی و آنچه یک مسواک بین دندانی

می‌تواند انجام دهد، اطلاعاتی را کسب نمایید.

محصولات خاصی که می‌توانند به پاک کردن سیم دندانی شما کمک کنند و شما باید از آن‌ها مطلع باشید، عبارتند از:

 

رشته‌های فشرده TePe: یک مسواک زاویه‌دار با رشته‌های گرد، که برای تمیز کردن اطراف براکت‌ها و لثه مناسب است.

اینتراسپیس TePe: یک مسواک زاویه‌دار با رشته‌هایی که نوک آن‌ها باریک است، و برای تمیز کردن نواحی مهم و خاصی که نزدیک به براکت‌ها است و همچنین، زیر سیم‌های دندانی مناسب است.

دو زاویه مختلف می‌تواند برای دسترسی بهتر انتخاب گردد.

 

بهترین کیت‌های ارتودنسی برای سیم‌های دندانی

 

زمانیکه از دندان و سیم دندانی خود مراقبت می‌کنید، مهم است تا مجموعه‌ای از محصولاتی که دوست دارید و می‌خواهید استفاده کنید، جمع‌آوری نمایید.

ما برخی توصیه‌هایی را فراهم نموده‌ایم، اما اگر این توصیه‌های برای شما کارایی ندارند، استفاده از آن‌ها برای شما مناسب نخواهد بود. از توصیه‌هایی بهره ببرید که می‌دانید بیشترین اثربخشی را برای شما دارد.

بطور ایده‌آل، شما تمایل دارید تا این وسایل را با خود به همراه داشته باشید، تا همواره در زمان لازم به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

برخی افراد، این وسایل را در کیف، کشوی میزکار در اداره یا در ماشین خود نگهداری می‌کنند.

زمان‌هایی وجود دارد که این کار عملی نیست، بنابراین داشتن برخی لوازم یا ابزارهای ضروری دم دست در مکان‌هایی که اکثرا در آنجا حضور دارید، می‌تواند کمک کننده باشد.

نگه‌داشتن مقداری نخ دندان اضافی در محل کار یا ماشین می‌تواند مفید باشد، در اینصورت، سیم دندانی را به راحتی تمیز می‌کنید.

اما، یک سری کیت‌های از قبل آماده وجود دارد که شما می‌توانید خریداری کنید و آن‌ها را برای راحتی و یا موارد اضطراری نگه‌ دارید.