وسیع کننده کام (Palate Expander)

1 اردیبهشت 1399
وسیع کننده کام (Palate Expander)

 

 اکسپندر پلیت (وسیع کننده کام) :

 

رویارویی با اکسپندر پلیت- خواه در خود شما و خواه در فرزندتان - می تواند با تغییرات تدریجی رژیم غذایی، بهداشت دهان و دندان و برنامه ریزی آسان تر شود. این دستگاه های کوچک که از لحاظ فنی اکسپندر پلیت سریع العمل

نامیده می شوند، در مقابل کام سخت قرار گرفته و توسط دندان های فوقانی برای دوره ای دو تا چند ماهه در جای خود نگه داشته می شوند. در طی این مدت، اکسپندر پلیت با هدف اصلاح انواع مشکلات ارتودنسی از جمله

طرح لبخند و شلوغی، به تدریج عرض دو نیمه ی کام سخت را گسترش می دهد (هنوز به یکدیگر اتصال نیافته اند). اکسپندر پلیت در نوجوانانی كه هنوز درزهای استخوان های آنها به یکدیگر جوش نخورده است، عملکرد بهتری

دارد، با این حال در بزرگسالان نيز می تواند مورد استفاده قرار گیرد .

 

 

روش اول

خوردن و نوشیدن با اکسپندر پلیت.

1. غذاهای نرم و نوشیدنی های مورد علاقه خود را مصرف کنید. غذاهایی انتخاب کنید که بتوانند بدون ایجاد مشکلات بیشتر در خوردن، مواد مغذی مورد نیاز شما را فراهم کنند. گزینه های پیشنهادی می توانند شامل ماست،

شیک های تازه، بستنی، پوره صیفی جاتی مانند سیب زمینی، کدو سبز یا سیب زمینی شیرین، یا موزهای پوره شده، سوپ و غیره باشند.

 

2. لقمه های کوچک بگیرید و به آرامی بجوید. به یاد داشته باشید اکسپندر پلیت واقعاً میان دو نیمه فک فوقانی فاصله ایجاد می کند و استخوان های بخش تحتانی صورت را تحت فشار قرار می دهد. احتمالاً جویدن تنها با دندان

هایی ممکن خواهد بود که اکسپندر متصل نیستند.

 

۳- جرعه های کوچک بنوشید و از نی نازک استفاده کنید. مصرف مایعات از خوردن غذاهای جامد آسان تر خواهند بود، چراکه زبان شما بجای جابجا کردن غذا در دهان طی جویدن، تنها مجبور به انجام عمل بلع است.

 

4- دهان خود را مرتباً بشوئید. به طور كلی با وجود اکسپندر پلیت در دهان، میزان تولید بزاق بسیار بیشتر خواهد بود. در دسترس داشتن یک دستمال برای پاک کردن بزاق باعث می شود همه چیز مرتب و تمیز باشد.

 

5- غذاهای جامد مورد علاقه خود را در مواقع دارای حداقل ناراحتی مصرف کنید. از فرصت های پیش آمده استفاده کنید! هنوز می توانید با صبر و شکیبایی از ماکارونی، ساندویچ و حتی پیتزا لذت ببرید.

 

 

روش دوم

بهداشت اکسپندر پلیت خود را رعایت کنید.

1. استفاده از نخ دندان و مسواک زدن روزانه خود را ادامه دهید. این امر برای بهداشت دهان و دندان مفید است و همه ما باید به طور مرتب در انجام آن استمرار داشته باشیم. اکنون زمان آن است که ماندگار شدن این عادت مطمئن شویم!

 

2. برای نظافت دقیق تر و راحت تر در خانه، خرید دستگاه شستشوی آب واترپک را در نظر داشته باشید. واترپک برای تمیز کردن مکان هایی از دهان که دسترسی به آن ها دشوار است، از جریان آب کوچک تحت فشار استفاده

می کند و برای انواع گوناگونی از ارتودنسی ها و سایر اقدامات دندانپزشکی بسیار توصیه شده است.

توجه ویژه ای برای تمیز کردن چرخ دنده های مرکزی، پیچ ها و لبه های اکسپندر و محل هایی که دستگاه اکسپندر خط لثه را پوشانده یا با آن در تماس است، داشته باشید.

 

3. اگر قصد دارید بیرون غذا بخورید، یک مسواک با اندازه ی معمولی و یک مسواک کوچک را با خود به همراه داشته باشید؛ و با عذرخواهی از افراد حاضر، از آن ها برای خارج کردن آرام ذرات غذا که ممکن است به دندان شما و

اکسپندر چسبیده باشند، استفاده کنید.

 

 

روش سوم

اکسپندر پلیت خود یا فرزندتان را تنظیم کنید

1. دستورالعمل ارتودنتیست خود را در مورد اینکه اکسپندر را چند بار بچرخانید، رعایت کنید. این میزان ممکن است بسته به مقدار انبساط مورد نیاز و همچنین سایر روش های ارتودنسی که لازم است در طول این فرایند (مانند

اضافه کردن بریس ها) انجام شوند، از یک بار در روز تا دو یا سه بار در روز متفاوت باشد. تا حد امکان درست عمل کنید.

 در صورتی که دریافتید برنامه شما احتمالاً با مشکل روبرو شده است یا تصور کردید نیاز به تأخیر در چرخش وجود دارد، همیشه ابتدا با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

 

 

2. "کلید"ی که ارتودنتیست به شما داده است را در جای خود قرار دهید. این کلید معمولاً یک میله فلزی کوچک است که در  پیچ واقع در مرکز چرخ دنده قرار می گیرد و گشتاور جانبی را برای گسترش کام سخت به وجود می آورد.

 در صورتی که کلید فاقد بند ایمنی است، انتهای آن را با یک بند یا یک تکه نخ دندان ببندید تا در صورت افتادن کلید در دهان خود یا فرزندتان، امکان برداشتن آسان آن فراهم شود.

 

3. کلید را در سوراخ پیچ چرخ دنده مرکزی قرار دهید. در اکثر موارد، شما باید کلید را در سوراخ زاویه دار کوچکی که رو به پشت دندان های فوقانی شما قرار دارد وارد کنید (یعنی کلید به بیرون از دهان اشاره خواهد کرد).

در صورتی که خودتان این کار را انجام می دهید، آن را در مقابل آینه در یک اتاق روشن انجام دهید.

 در صورتی که این کار را در مورد کودک یا شخص دیگری انجام می دهید، آنها باید دراز کشیده و دهان خود را تا حد امکان باز کنند تا در صورت برقراری تماس تصادفی با زبان کوچک آن ها، از رفلکس گگ جلوگیری شود. مطمئن

شوید از نور کافی برای مشاهده واضح برخوردار هستید - در صورت لزوم از یک چراغ قوه استفاده کنید.

 

4- کلید را تا جایی که جا دارد بچرخانید. بعد از وارد کردن کلید، و مطمئن شدن از عدم تماس آن با پوست سقف کام، پیچ را تا جای ممکن به آرامی و با فشار مداوم به سمت قسمت پشت گلو بچرخانید.

 

5- کلید را با دقت از دهان خود یا فرزندتان خارج کنید. آن را تمیز کرده و در جای امن قرار دهید.

 

6. جلسات ارتودنسی خود را طبق برنامه، پیگیری کنید. بیشتر متخصصان ارتودنسی برای ارزیابی پیشرفت و رفع هرگونه نگرانی افراد خواهان مراجعه ی هفتگی هستند.

 لیستی از شکایاتی که موجب صلب آرامش می شوند تهیه کنید.

 

 

روش چهارم

مدیریت درد و ناراحتی ناشی از اکسپندر کام

 

1. حدود 30 دقیقه پیش از چرخاندن اکسپایندر شربت ادویل (Advil) مصرف کنید. این دارو در التهاب و ناراحتی حاصل از افزایش درجه اکسپندر کمک کننده خواهد بود.

 

2. چرخاندن اکسپندر را پس از اتمام صرف وعده های غذایی انجام دهید. به این راهکار که قبلاً غذای خود را صرف کرده اید، دهان شما همزمان با وجود درد، فشار و ناراحتی، فرصتی برای استراحت خواهد داشت.

 

3. پس از چرخاندن اکسپندر، یک بسته یخ روی گونه های خود گذاشته و استراحت کنید. این کار موجب تسکین التهاب در محل می شود.

 

4- راهکاری مانند یک بستنی کوچک یا نوشیدنی خنک را امتحان کنید. خنکی نیز در کاهش و برطرف ساختن التهاب کمک کننده خواهد بود.

 

5- برای محافظت از بافت دهان در برابر سایش از موم دندان استفاده کنید. موم دندان در اکثر داروخانه ها یافت می شود و مانع متحرک و چندبار مصرفی بین ساختار اکسپندر کام و بافت نرم دهان ایجاد می کند.

 

6. در صورت ایجاد بریدگی یا زخم مزمن، برای بی حس کردن درد از ضد عفونی کننده دهان و دندان (Orajel) استفاده کنید.

 همچنین برای رفع دردهای گاه به گاه می توانید به طور مرتب آب نمک ملایم غرغره کنید.