چطور از ریتینر (Retainer) استفاده کنیم؟

28 فروردین 1399
چطور از ریتینر (Retainer) استفاده کنیم؟

نحوه ی استفاده از قالب دندان

 

قالب دندان ابزاری است که توسط متخصص ساخته شده و هدف آن ، نگهداری دندان ها در موقعیت جدید و مناسب آنها ، پس از خارج کردن سیم ارتودنسی می باشد. استفاده از این قالب ها ، احتمالا باعث تغییرات کوچکی

در موقعیت دندان ها (نسبت به وضعیتی که پیش از برداشتن سیم ها وجود داشته است) شده و آنها را در بهترین حالت خود نگه خواهد داشت. در حالت کلی ، دو دسته ی کلی از قالب های دندانی وجود دارند: قالب هاولی

(Hawley) و قالب اسیکس (Essix) یا شفاف. شما می توانید از هر کدام از این قالب ها برای دندان های فک فوقانی یا تحتانی تان استفاده نمایید. نوع سوم این قالب ها ، نوع متصل شده یا ثابت می باشد؛ دلیل این نامگذاری

این است که این نوع از قالب ها  توسط دندانپزشک تعبیه شده و توسط دندانپزشک نیز خارج می شود، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.روش اول

استفاده از قالب های  دندانی هاولی


1. در ابتدا مشخص نمایید که آیا قصد استفاده از این نوع قالب را دارید یا خیر. این نوع قالب از پلاستیک و یک سری سیم ساخته شده است. قطعه ی پلاستیکی، شکلی مشابه فضای درون دهان دارد؛ تعدادی از سیم ها باید دور دندان های جلویی (معمولا ، شش دندان پیشین) و تعدادی از آنها نیز دور دندان های پشتی قرار بگیرند تا قالب را به خوبی بر رو دندان ها نگه دارند. 

 

2.قالب را در موقعیت مناسب قرار دهید. باید بدانید که قالب برای دندان های فک فوقانی طراحی شده است یا فک تحتانی. قوس پلاستیکی موجود در مرکز قالب ، متناسب با دندان هایی که برای آن طراحی شده است ، باید رو به بالا یا پایین قرار بگیرد تا بتواند به طور موثری دندان ها را در موقعیت صحیح شان حفظ نماید. مطمئن شوید که نوار فلزی ، دور از دهان (به سمت خارج دهان) قرار بگیرد.
 


3.قالب را در دهان خود قرار داده و مطمئن شوید که در نزدیکی دندان های مربوطه قرار گرفته است. در هنگام انجام این کار (قرار دادن قالب بر رو دندان های مربوطه) ، قالب را به مدت زیادی روی دندان ها نگه ندارید ؛ این کار به شما کمک خواهد کرد تا متوجه شوید که آیا قالب را روی دندان های مناسبی قرار داده اید یا خیر. چنانچه قالب به صورت مناسبی بر رو دندان ها قرار نمی گیرد، از اعمال فشار بیش از حد بر آن پرهیز نمایید چرا که این کار می تواند منجر به آسیب لثه ها شود. در عوض دهان خود را روبروی آینه باز کرده و موقعیت قالب را بررسی نمایید.
 


4.قالب را روی دندان های خود قرار دهید. این کار را سریعا پس از وارد شدن قالب به دهان انجام دهید؛ این کار به اطمینان از قرار گیری راحت قالب بر رو دندان ها کمک می نماید. مطمئن شوید که قوس پلاستیکی ، کاملا با سقف یا قاعده ی دهان جفت و جور شده است. همچنین از قرار گیری مناسب سیم در اطراف دندان های پیشین و عقبی اطمینان حاصل فرمایید. چنان چه قالب به درستی روی دندان ها قرار نمی گیرد ، با دندانپزشک خود تماس بگیرید چرا که احتمالا نیاز است تا قدری تغییر بر روی قالب اعمال شود. نحوه ی قرار گیری سیم ها در اطراف دندان ها یا قرار گیری بخش پلاستیکی در دهان ، از جمله موارد قابل تغییر می باشند.
 


5 .قالب را به صورت محکمی در اطراف دندان های عقبی جا بیاندازید. از انگشتان خود استفاده کنید تا قالب را به موقعیت مناسب خود هل دهید. از فشردن فک ها به منظور قرار گیری قالب در موقعیت صحیح بپرهیزید چرا که این کار می تواند باعث آسیب قالب شود. در هنگام قرارگیری قالب در موقعیت مطلوب ، یک صدای کلیک به گوش خواهد رسید. اگر قالب دائما خارج می شود و یا در محل خود ثابت باقی نمی ماند ، احتمالا آن را به خوبی جا نیانداخته اید و یا ممکن است نیاز باشد با دندانپزشک تان ملاقات نمایید تا آن را اندکی تغییر دهد.


روش 2


استفاده از قالب اسیکس

1.در ابتدا مشخص نمایید که آیا مایلید از این قالب استفاده نمایید یا خیر. این ابزار، قالبی پلاستیکی و شفاف است که به شکل دندان های شما طراحی می شود و هیچ قطعه ی اضافی دیگری نظیر سیم  ندارد. این قالب باید تمام دندان های فک فوقانی یا تحتانی را بپوشاند. از آنجایی که قالب های اسیکس فقط از لایه ی نازکی از پلاستیک ساخته شده‌اند بنابراین ممکن است انحنا پیدا کرده یا خم شوند که باعث عدم جفت و جور شدن صحیح آنها می شود. چنانچه قالب مورد استفاده ی شما خاصیت خود را از دست داده است ، باید توسط دندانپزشک تعمیر شده و یا تعویض گردد.

 


2.قالب را در موقعیت مناسب قرار دهید. باید بدانید که قالب مورد استفاده ، برای دندان های فک فوقانی طراحی شده است یا دندان های فک تحتانی. اطمینان حاصل نمایید که قالب به سمت جلو قرار گرفته و هر دندان به بخش تعبیه شده ی مربوط به خود وارد شود.

 

3.قالب را وارد دهان خود نمایید. مطمئن شوید که قالب در نزدیکی دندان های مناسبی قرار گیرد. قالب را به مدت طولانی بر روی دندان ها نگه ندارید ، این کار کمک خواهد کرد تا بفهمید که آیا قالب به راحتی در موقعیت مناسب قرار می گیرد یا خیر.

 

4.قالب را بر روی دندان ها قرار دهید. این کار را سریعا و پس از وارد شدن قالب به دهان انجام دهید. پلاستیک باید به آسانی در اطراف تمام دندان ها گرفته و حرکت نکند. اطمینان حاصل نمایید که قالب با تمامی دندان ها ، از جمله دندان های عقبی جفت و جور شده باشد. چنانچه قالب خارج می شود و یا ثابت نمی ماند، احتمالا آن را به درستی جا نیانداخته اید. به یاد داشته باشید که در هنگام خوردن غذا نباید از این قالب ها استفاده نمایید چرا که این کار می تواند منجر به آسیب قالب و یا فک شود.