نحوه اتصال نوارهای لاستیکی به براکت های شما

22 فروردین 1399
نحوه اتصال نوارهای لاستیکی به براکت های شما

نحوه اتصال نوارهای لاستیکی به بریس های شما

 

اگر بر روی دندان های خود بریس دارید، ممکن است نوارهای الاستیک (دارای خاصیت کشسانی) از جنس لاستیک برای کمک به صاف کردن دندان هایتان تجویز شود.

قرارگیری نوار های لاستیکی با کمی صبر و شکیبایی قابل انجام است، اما تنظیم کردن آنها ممکن است کمی زمانبر باشد.

هنگام استفاده از نوارهای لاستیکی، همواره طبق دستورالعمل ارتودنتیست خود عمل کنید.

 

قسمت 1

اتصال نوارهای لاستیکی

 

از راهنمایی های ارتودنتیست خود کمک بگیرید. وقتی که بریس و نوارهای لاستیکی برای شما تجویز می شود، ارتودنتیست شما باید طبق دستورالعمل ها با شما پیش برود.

نوارهای لاستیکی بسته به ساختار دهان شما و همچنین روش اصلاحی که ارتودنتیست برای شما در نظر گرفته است، به شکل های مختلفی قرار داده می شود.

ابتدا باید هرگونه سؤالی که در مورد این نوارها دارید از پزشک بپرسید. اگر بعد از ترک مطب ایشان، نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید، با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.

 

2

تفاوت میان قسمت های مختلف بریس را بیاموزید. نوارهای لاستیکی معمولاً بر روی قلاب های موجود بر روی بریس وصل می شوند.

قبل از تلاش برای استفاده از نوارهای لاستیکی، قسمتهای مختلف بریس را بشناسید.

بریس ها شامل براکت هستند، همان ساختارهای مثلثی که در قسمت میانی جلوی دندان های شما قرار دارند. براکت ها توسط آرچ وایر باندهای کوچک فلزی بین براکت ها متصل شده اند.

در صورتی که طبق تشخیص پزشک به نوارهای لاستیکی احتیاج دارید،

قلاب ها یا دکمه های کوچک به صورت استراتژیک در قسمت های مختلف بریس شما قرار داده می شوند و بندهای لاستیکی به این مناطق متصل می شوند.

تعداد قلاب ها یا دکمه و موقعیت قرارگیری آنها به موقعیت باند های لاستیکی بستگی دارد.

 

3

از الاستیک های عمودی استفاده کنید. الاستیک های عمودی یکی از رایج ترین اشکال نوارهای لاستیکی برای بریس ها می باشند و برای بستن دندان های کج به یکدیگر استفاده می شوند.

در مورد الاستیک های عمودی، در مجموع شش قلاب وجود خواهد داشت. دو قلاب بین دندان های نیش فوقانی شما، که دندانهای تیزتر واقع در گوشه های دهانتان هستند قرار خواهد گرفت.

در قسمت پایینی دهان شما چهار قلاب وجود دارد، دو تا بین دندانهای نیش تحتانی شما در هر طرف دهان و دوتای دیگر در یک طرف دندان های آسیا.

دندانهای آسیا، دندان های بزرگتر واقع در قسمت عقبی دهان می باشند.

دو باند لاستیکی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در هر طرف از دهان شما، نوار لاستیکی به دور قلاب فوقانی و قلاب های پایینی گره می خورد تا شکل مثلثی به خود بگیرد.

 

4

نحوه قرارگیری الاستیک های متقاطع را کشف کنید. الاستیک های متقاطع یکی دیگر از اَشکال معمول بریس هستند. از آنها برای تصحیح اُوِربایت استفاده می شود.

در الاستیک های متقاطع فقط از یک باند لاستیکی استفاده می شود. در سمت چپ یا راست صورت خود، یک دکمه به سمت دندانهای آسیای فوقانی شما در سمتی که مجاور زبان است وجود دارد.

یک دکمه دیگر روی دندان های آسیای پایینی در خلاف سمتی که مجاور زبان است وجود دارد.

از دکمه بالا شروع کنید و یک باند لاستیکی را بین این دو دکمه متصل کنید.

 

5

الاستیک های کلاس 2 و 3 را اعمال کنید. الاستیک های کلاس 2 و 3 نوعی از الاستیک های متقاطع اند که برای اصلاح مشکلات مختلف استفاده می شود.

از الاستیک کلاس 2 نیز برای اصلاح اوربایت استفاده می شود. ارتودنتیست شما بسته به نوع اوربایت، ممکن است به جای الاستیک های متقاطع، آنها را تجویز کند.

روی دندانهای نیش فوقانی شما یک قلاب در خلاف جهتی که در مجاورت زبان قرار می گیرد وجود دارد. قلاب دیگری روی دندان های تحتانی شما و متصل به دندان آسیا وجود خواهد داشت.

این مورد نیز در خلاف جهت مجاور زبان قرار دارد. یک باند لاستیکی را از قلاب اول به قلاب دوم بچسبانید.

اوربایت معمولاً دارای قسمت منفی دیگری به نام اُوِرجِت می باشد، بدین معنی که هنگام بستن دهان، بین دندانهای تحتانی و فوقانی شما فاصله وجود دارد.

از الاستیک های کلاس 2 برای اصلاح اورجت نیز استفاده می شود.

الاستیک های کلاس 3 برای اصلاح آندربایت استفاده می شوند. قلاب روی دندان های نیش تحتانی شما، در طرف مجاور زبان وجود خواهد داشت.

قلاب دیگری روی دندان های فوقانی واقع بر روی اولین دندان آسیا، در جهت مجاور زبان قرار خواهد گرفت. یک باند لاستیکی را دور این دو قلاب ببندید.

 

6

از الاستیک های Front Box استفاده کنید. الاستیک Front Box برای اصلاح اُپن بایت استفاده می شود. یعنی وقتی نتوانید دهان خود را به طور کامل ببندید.

چهار قلاب، دوتا در بالا و دوتا در پایین وجود دارد، که به سمت دندان های جلویی شما روی دندانهای پیشین جانبی وجود دارد.

اینها دندانهای کوچکتری هستند که دقیقاً بین دندان های پیشین مرکزی یا همان دندان های جلویی بزرگ و دندان های نیش یا همان دندان های تیز در طرفین قرار دارند.

باند لاستیکی را بین هر چهار قلاب وصل کنید و شکل یک جعبه تشکیل دهید.

 

قسمت 2

مراقبت از دندان ها

 

1

ضرورت وجود نوارهای لاستیکی را درک کنید. بسیاری افراد از استفاده از نوارهای لاستیکی روی دندان  های خود بیزار هستند. با این حال،

دندانپزشک شما این نوارهای لاستیکی را بنا به دلایلی برای شما تجویز کرده است.

درک کنید که چرا نوارهای لاستیکی بعضی اوقات ضروری هستند.

براکت ها به خودی خود هم ترازی دندانها را تنظیم می کنند تا آنها را صاف و مرتب در کنار هم قرار دهند.

نوارهای لاستیکی کار کشیدن فک را به جلو یا عقب را انجام می دهند تا دندان های شما به درستی در کنار هم قرار گیرند.

باندهای لاستیکی در تنظیم رفلکس عضلانی جویدن در موقعیت مناسب نقش مهمی ایفا می کنند، بنابراین استفاده از آنها واقعا از اهمیت بالایی برخوردار است،

حتی اگر در ابتدا احساس ناخوشایندی به شما القا کنند.

اگر شما دچار اوربایت یا آندربایت شدیدی هستید، احتمالاً نوارهای الاستیک برایتان تجویز می شود.

شما باید آنها را مطابق دستورالعمل دندانپزشک خود استفاده کنید و آنها را فقط هنگام مسواک زدن بیرون بیاورید.

همچنین بررسی اینکه آیا باندهای لاستیکی خود را در وضعیت صحیح و مطابق چیزی که ارتودنتیست به شما نشان داده است قرار داده اید نیز مهم است.

در مطب دندانپزشکی چندین عکس بگیرید و در خانه با استفاده از یک آینه آنها را در خانه مقایسه کنید.

 

 

2

باندهای لاستیکی خود را سه بار در روز تعویض کنید , مگر اینکه ارتودنتیست یا دندانپزشک شما دستورالعمل دیگری بدهد،

نوارهای لاستیکی شما باید سه بار در روز عوض شود زیرا با گذشت زمان خاصیت کشسانی خود را از دست می دهند,تعویض آنها قبل از خواب و بعد از غذا می تواند به شما کمک کند.

 

3

نوارهای لاستیکی گمشده یا شکسته را فوراً تعویض کنید. در صورت قطع شدن یک باند لاستیکی یا گم شدن در هنگام خواب و پیدا نشدن آن، باید بلافاصله باند را تعویض کنید.

باندهای لاستیکی باید در تمامی مدت 24 ساعت شبانه روز، هفت روز هفته استفاده شوند.

به ازای هر یک روزی که از مصرف این نوارها امتناع می کنید، سه روز از دوره درمانی را از دست می دهید.

این مسئله باعث می شود که شما مجبور به استفاده از بریس برای مدت زمان بسیار طولانی تر از مقدار معمول باشید.

 

قسمت 3

کنار آمدن با نوارهای لاستیکی

 

1

خود را برای دندان درد آماده کنید. مدت زمانی طول می کشد تا دندان های شما بتوانند با نوارهای لاستیکی خود را وفق دهند. انتظار داشته باشید که برای چند روز اول دندانهایتان دچار درد و ناراحتی

شود.

به طور کلی 24 ساعت اول استفاده از نوارهای لاستیکی، بدترین قسمت آن است. بعد از گذشت مدتی، می توانید از باندهای لاستیکی خود بدون درد یا با حداقل درد استفاده کنید.

اگر درد شدید است، به جای اینکه آنها را به صورت 24/7 استفاده کنید، با ارتودنتیست خود مشورت کنید تا به تدریج این کار را انجام دهید.

 

 

2

همواره نوارهای پشتیبان همراه خود داشته باشید. نوارهای لاستیکی که از نظر ارتودنسی تجویز می شوند معمولاً خوب نگه داشته می شوند، اما بعضی از اوقات در اثر شکستگی یا افتادن از بین می

روند. نوارهای لاستیکی پشتیبان را همیشه همراه خود نگه دارید. اگر بیرون می روید، یک کیسه کوچک از باند های پشتیبان را در جیب یا کیف خود نگه دارید.

 

3

با رنگ ها سرگرم شوید. نوارهای لاستیکی دارای رنگهای متنوعی هستند. از آنجا که بسیاری از افراد هنگام پوشیدن بریس احساس جذابیت نمی کنند، نوارهای لاستیکی با رنگ های مختلف می تواند

روشی جالب برای جذاب تر شدن آنها باشد.

برای رویدادهای خاص مانند تعطیلات، رنگ های هماهنگ با تم مهمانی را امتحان کنید. برای مثال می توانید از نوارهای لاستیکی سیاه و نارنجی برای هالووین استفاده کنید.

نوارهای لاستیکی را به رنگ دلخواه خود سفارش دهید. بعضی از مطب های ارتودنسی نوارهای لاستیکی به رنگ های نئونی یا اکلیلی را برای نوجوانان می سازند.