مراقبت دندان‌ها پس از بلیچینگ

14 فروردین 1399
مراقبت دندان‌ها پس از بلیچینگ

 

سفید نگه داشتن دندانها پس از بلیچینگ

 

افراد بسیاری برای آن که به رویای همیشگیشان برای داشتن دندانهایی سفید و درخشان و لبخندی جذاب برسند، به درمانهای بلیچینگ یا سفید کردن دندانها روی میآورند ـ سفید کردن دندانها را میتوانید در مطب

دندانپزشکی به صورت حرفهای یا در خانه انجام بدهید. هرچند انجام درمان بلیچینگ برای سفید و درخشان کردن دندانها ضروری است، اما مراقبتهای بعد از درمان نیز به همین اندازه برای سفید نگه داشتن دندانها مهم

است.

در این مقالۀ کوتاه با توصیههای متخصصین برای مراقبت از دندانها پس از بلیچینگ آشنا میشوید.

 

غذاهای ممنوع پس از سفید کردن دندانها

 

سفید کردن دندانها درمان پرهزینهای است، بنابراین وقتی برای رسیدن به لبخند جذابتان زمان و هزینه صرف میکنید، مطمئناً میخواهید اثر درمان ماندگار باشد و مدتها از لبخند زیبا و درخشانتان لذت ببرید. 48 ساعت

نخست بعد از بلیچینگ دورۀ بسیار حیاتی و مهمی است. از آنجایی که مصرف بعضی خوراکیها باعث تغییر رنگ دندانها میشود، باید بدانید که در این 48 ساعت سرنوشتساز چه خوراکیهایی را نباید میل کنید. 

غذاهای ممنوع بعد از سفید کردن دندانها عبارتاند از:

 • چای و قهوه: این نوشیدنیها دندانها را بلافاصله لک میکنند.
 • سسهای تیره رنگ: سویا سس، سس گوجهفرنگی و سس باربکیو
 • آب میوه
 • شکلات تلخ: شکلات تلخ حاوی کافئین است و میتواند باعث لک شدن دندانها شود.
 • خوراکیهای اسیدی: بعد از بلیچینگ لیمو، پرتقال و مرکبات دیگر میل نکنید، میوههای اسیدی مانند مرکبات و غذاهای ترش مینای دندان را ضعیف میکنند.

 

طبق یک قاعدۀ کلی خوردن هر نوشیدنی یا غذایی که باعث لک شدن یک پیراهن سفید شود، تا 48 ساعت بعد از سفید کردن دندانها ممنوع است.

اگر اصرار دارید که حتماً قهوه، چای، کوکا یا نوشیدنیهای تیره رنگ دیگر بنوشید، به جای آن که نوشیدنی را مستقیماً از فنجان بنوشید، حداقل از نی استفاده کنید تا نوشیدنی تماس مستقیم با دندانهایتان نداشته باشد.

 

غذاهای مجاز پس از سفید کردن دندانها

 

 • سبزیجات سفید رنگ
 • گوشت سفید
 • نوشیدنیهای بدون رنگ
 • میوههای غیراسیدی

 

رعایت بهداشت دهان و دندان

 

همگی ما اصول پایۀ مراقبت از دندانها را در دوران کودکی یاد میگیریم. رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از سفید کردن دندانها بیش از هر زمان دیگری اهمیت مییابد.

توصیههای بهداشتی زیر را برای دستیابی به بهترین نتیجۀ ممکن و داشتن لبخندی ایدهآل رعایت کنید:

 • دندانهایتان را حداقل روزی دو بار مسواک بزنید.
 • حداقل یک بار در روز دندانهایتان را نخ بکشید تا پلاکی که در طول روز روی دندانهایتان و بین آنها جمع شده است، پاک کنید.
 • دهانتان را حداقل یک بار در روز با دهانشویه ضدعفونی کننده شستشو بدهید. دهانشویه انواع باکتریهایی را که باعث تجمع پلاک میشود، از بین میبرد.
 • یک یا دو بار در هفته از خمیردندان سفیدکننده استفاده کنید. خمیردندان سفیدکننده در واقع نوعی درمان تکمیلی است که لکههای سطحی را پاک میکند و اثر چشمگیری در پیشگیری از تغییر رنگ دندانها دارد. در باقی موارد از خمیردندان معمولی برای مسواک زدن دندانهایتان استفاده کنید.

 

درمان تکمیلی

 

ماندگاری اثر بلیچینگ به روشی که برای سفید کردن دندانها انتخاب کردهاید و رژیم غذایی و سبک زندگیتان بستگی دارد؛ درهر حال نتیجۀ هیچ روشی مادامالعمر نیست.

حتی اگر بلیچینگ را به روش تخصصی و در کلینیک دندانپزشکی انجام داده باشید، ممکن است لازم باشد درمانهای تکمیلی جزئی را هر شش ماه یک بار به مدت دو سال برای حفظ نتیجۀ به دست آمده تکرار کنید.

انجام درمانهای تکمیلی گاهی اوقات به دلیل اثر نامطلوب خوراکیها و نوشیدنیها بر سفیدی دندانها ضرورت مییابد. درمان تکمیلی سفیدی و درخشندگی طبیعی دندانها را بازمیگرداند.

 

ویزیتهای دورهای دندانپزشکی را فراموش نکنید

 

احتمالاً یکی از موثرترین روشها برای مراقبت از دندانها بعد از بلیچینگ این است که برای معاینات دورهای به دندانپزشک مراجعه کنید.

مراجعه به دندانپزشک اتفاقی نیست که از آن بترسید یا خجالت بکشید. ویزیتهای دورهای دندانپزشک نقش مهمی در داشتن دندانهایی سفید و مرواریدگون دارد تا سالهای سال بتوانید از لبخند جذابی که به تازگی به آن

رسیدهاید، لذت ببرید.