آیا کشیدن دندان در ارتودنسی نیاز است؟

2 دی 1398
هدف اصلی ما به عنوان دندانپزشک، حفظ دندان های طبیعی شما و سالم نگه داشتن آنها تا حد ممکن است. با این حال، مواقعی وجود دارد که منفعت شما (یا فرزندتان) در کشیدن دندان است...
آیا کشیدن دندان در ارتودنسی نیاز است؟

چرا گاهی اوقات کشیدن دندان در انجام ارتودنسی لازم است؟

 

اغلب والدین در مورد اینکه آیا فرزندشان به عنوان بخشی از برنامه کلی ارتودنسی خود نیاز به کشیدن دندان دارد یا خیر، از ما سؤال می کنند. این سؤال بسیار مهمی است، اما هیچگاه ارائه یک پاسخ، برای همه مناسب نیست.

هر بیماری که به مطب ارتودنتیست مراجعه می کند، منحصر بفرد است. به لطف ژن ها و عوامل خارجی متعددی که رشد ما را تحت تأثیر قرار می دهند، همه ما جنبه های متفاوتی از رشد دندان و صورت را تجربه می کنیم و افرادی که به ارتودنسی اصلاحی احتیاج دارند، نیازمند درمانی هستند که کاملاً مطابق با نیازهای فردی آنها باشد. هنگام برنامه ریزی این روش درمانی، پیشنهاد کشیدن دندان ها هرگز بسادگی مطرح نمی شود و همیشه درصد کمی از موارد هستند که کشیدن دندان در طی ارتودنسی برای آن ها برای دستیابی به بهترین نتیجه لازم است. در ارتودنسی، درمان هر فرد بدون کشیدن دندان به سادگی امکان پذیر نیست.

با این حال، در اکثر روش های ارتودنسی، تعداد بیمارانی که نیاز به کشیدن دندان دارند، عموماً بسیار کم - شاید 10-20٪، بسته به تعداد افرادی که نسبت به انجام این کار اقدام  می کنند- است.

 

کشیدن دندان چیست؟

 

کشیدن دندان فرایند خارج ساختن دندان دائمی (بالغ) یا شیری (کودک) توسط دندانپزشک عمومی یا جراح دهان و دندان است. به طور کلی، وقتی دندان شیری کودک به طور طبیعی می افتد یا کشیده می شود، در نهایت یک دندان دائمی در جای آن رویش می یابد تا جایگزین دائمی او شود. با این حال، هنگامی که یک دندان دائمی کشیده شود، جایگزین دیگری وجود ندارد، و چون چیز دیگری برای پر کردن شکاف وجود ندارد، در موقعیت دندان کشیده شده فضای خالی ایجاد می شود. در درمان ارتودنسی، با روش های گوناگونی می توان از این فضا برای اصلاح طرح لبخند و بهبود ردیف بودن دندان استفاده کرد.

 

چه زمانی کشیدن دندان توصیه می شود؟

 

شایع ترین دلیلی که از سوی دندانپزشک عمومی برای کشیدن دندان دائمی مطرح می شود، بیماری های برگشت ناپذیر و پیشرفته دندانی مانند پوسیدگی دندان یا بیماری پریودنتال (لثه) است. از سوی دیگر، ممکن است متخصص ارتودنسی به منظور اصلاح لبخند یا در صورت وجود شلوغی شدید دندان ها و یا پیش آمدگی دندان های جلویی، کشیدن انتخابی دندان های سالم توصیه کند.

 

چه زمانی کشیدن دندان برای بریس ضروری است؟

 

در صورتی که فضای کافی برای همه دندان های دائمی در دهان وجود نداشته باشد، ممکن است طرح لبخند ناخوشایند و کج و معوج ایجاد شود. در صورت وجود کمبود فضا در دهان، ممکن است دندان ها بسته به موقعیتی که آن ها می توانند اشغال کنند، راهی بجز رویش در موقعیت های نامنظم نداشته باشند. در بعضی موارد، کشیدن یک یا چند دندان می تواند به آزادسازی فضا کمک کند که متعاقباً امکان ردیف کردن صحیح دندان های باقی مانده و فک را با انجام درمان ارتودنسی با بریس ها یا الاینرهای شفاف فراهم می کند.

 

آیا کشیدن دندان شکل صورت را تغییر می دهد؟

 

گاهی اوقات ممکن است کشیدن دندان برای بهبود ظاهر و نیمرخ بیمار توصیه شود. در صورتی که فرایند ردیف كردن دندان ها در دهان بسیار شلوغ، بدون کشیدن دندان انجام شود، ممكن است بیرون زدگی بیش از حد دندان ها يا لب ها را در پی داشته باشد كه به نیمرخ چهره بيمار لطمه می زند. علاوه بر این، از آنجا که به دلیل بیرون زدگی بیش از حد دندان ها احتمال عقب نشینی لثه ها وجود داشته و آنها را تا حدی بیرون از استخوان قرار می دهد، سلامتی طولانی مدت دندان های برجسته نیز ممکن است به خطر بیفتد.

 

در صورت توصیه به کشیدن دندان و عدم انجام آن چه اتفاقی می افتد؟

 

هنگامی که برنامه ریزی درمان توسط متخصص ارتودنسی صورت می گیرد، توجه به این موضوع که کشیدن دندان ها معمولاً آخرین راه حل است، حائز اهمیت می باشد. برای اکثر بیماران ممکن است روش های درمانی وجود داشته باشد که بدون نیاز به کشیدن دندان ها، بتوان به نتایج بهتری دست یافت. متخصص ارتودنسی هرگز کشیدن دندان را، بجز در مواردی که برای موفقیت در درمان فرزند شما کاملاً ضروری باشد، پیشنهاد نمی کند.

در درصد کمی از موارد که کشیدن دندان ها مفید و کاملاً ضروری به نظر می رسند، ادامه درمان ارتودنسی بدون کشیدن های تجویز شده ممکن است موارد زیبایی شناسی مشابه با آنچه در بالا ذکر شد، و همچنین ریسک بیرون زدن دندان ها از استخوان فک که می تواند منجر به پسرفت قابل توجه لثه و بی ثباتی دندان ها شود را در پی داشته باشد.

 

چگونه از عوارض جانبی مضر کشیدن دندان ناشی از ارتودنسی جلوگیری کنیم؟

 

با ارزیابی صحیح بیمار، تشخیص و برنامه ریزی درمانی توسط یک متخصص ارتودنتیست حرفه ای و معتبر، می توانید مطمئن باشید که هرگونه کشیدگی تجویز شده، برای بیمار تحت درمان کاملاً مفید خواهد بود. متخصص ارتودنتیست در صورت وجود ریسک هرگونه عوارض جانبی منفی بر سلامت عمومی بیمار، ظاهر لبخند و زیبایی شناسی صورت، کشیدگی های انتخابی را توصیه نمی کند.

 

چگونه بدانم فرزند من پیش از شروع درمان ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان دارد؟

 

توصیه های متخصص ارتودنسی شما به عوامل زیادی، از جمله نوع مشکلی که نیازمند اصلاح است و نتایج مورد انتظار با یا بدون کشیدن دندان، بستگی دارد. در اغلب موارد شماری از گزینه های درمانی احتمالی وجود دارد که همه آنها جنبه های مثبت و منفی خود را دارند. تنها راه برای بدست آوردن اطلاعات قابل اعتماد، مشورت با متخصص ارتودنتیست حرفه ای است که سه سال متوالی بطور تمام وقت، تحت آموزش دانشگاهی قرار داشته است.

ارتودنتیست شما با ارزیابی دندان ها، راه های هوایی و مشخصات صورت فرزند شما و اندازه گیری دقیق پارامترهای اسکلتی مختلف و بافت نرم با کمک اشعه ایکس، نیاز به کشیدن دندان را تشخیص داده و توضیح مفصلی در مورد بهترین برنامه درمانی برای فرزندتان را ارائه می دهد.

برای پیدا کردن یک ارتودنتیست حرفه ای آموزش دیده و متخصص در نزدیکی خود برای کمک شما در آگاهی از مسیر ارتودنسی فرزندتان، از ابزار خدمات کلینیک ما استفاده کنید.