دلایل بازگشت دندانها به حالت اولیه بعد از ارتودنسی

2 دی 1398
آیا دندان های شما در حال جابجا شدن هستند؟ آیا این جابجایی به مرور زمان در حال بدتر شدن است؟ بهتر است بدانید که فقط شما نیستید که این مشکل را دارید!...
دلایل بازگشت دندانها به حالت اولیه بعد از ارتودنسی

۷ دلیل که چرا دندان های شما جابجا می شوند

(و چه کارهایی می توانید برای متوقف کردن آن انجام دهید)

 

 

آیا دندان های شما در حال جابجا شدن هستند؟ آیا این جابجایی به مرور زمان در حال بدتر شدن است؟ بهتر است بدانید که فقط شما نیستید که این مشکل را دارید!

دهان شما (درست مانند بقیه اعضای بدنتان) دائما در حال تغییر است و بخشی از این تغییر دندان های شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. این امر ممکن است تعجب آور به نظر برسد، به خصوص هنگامی که برای اولین بار متوجه می شوید که یک یا چند عدد از دندانهایتان در محلی که قبلا قرار داشته اند نیستند! درک این که چه رویدادهایی در گذر زمان در دهان (و صورت) شما اتفاق می افتد به شما کمک می کند تا بدانید که باید انتظار چه چیزی را داشته باشید و در مورد آن چه کاری باید انجام دهید. اما قبل از اینکه دریابیم دلایل این پدیده چیست، باید یکی از بزرگترین باورهای غلط در حوزه دندانپزشکی و ارتودنسی را تصحیح کنیم!

 

دندان های عقل هیچ ارتباطی با جابجایی دندان های شما ندارند!

 

دندان های عقل (سومین دندان های آسیاب) آخرین دندانهایی هستند که رشد می کنند و اغلب اوقات به دلیل عدم وجود فضای کافی تحت فشار قرار می گیرند. بسیاری از افراد (از جمله متخصصان دندانپزشکی) تا به امروز به اشتباه معتقدند که فشار دندان آسیاب سوم بقیه دندان ها را به جلو سوق می دهد و باعث جابجایی آنها می شود. بیشتر تحقیقات نتوانسته اند مدرکی دال بر ارتباط این دو موضوع نشان دهند و مهمتر از آن، حتی اگر دندان های عقل نیز کشیده شوند، باز هم جابجایی دندان ها اتفاق می افتد. به همین دلیل، بیشتر ارتودنتیست ها در ایالات متحده برای جلوگیری از جابجایی دندان ها، کشیدن دندان های آسیاب سوم را توصیه نمی کنند (البته ممکن است این دندان ها به دلایل مختلف دیگری از جمله وجود عفونت، درد، آسیب و غیره کشیده شوند).

بنابراین اگر علت جابجایی دندان ها فشار حاصل از دندان عقل نیست، پس چرا دندان ها جابجا می شوند؟! در این قسمت هفت تا از مهمترین دلایلی که باعث می شوند دندان های شما در طول زندگی مرتب جابجا شوند آورده شده است:

 

آیا دندان های شما در حال جابجایی هستند؟ اجازه دهید ما به شما کمک کنیم! مشاوره ما رایگان است. برای رزرو اینجا را کلیک کنید

 

۱. رشد فک پایین شما هرگز متوقف نمی شود!

 

شاید این دلیل یکی از شگفت انگیزترین دلایل جابجایی دندان ها باشد، اما باور کنید یا نه، فک پایین شما (آرواره تحتانی) در طول زندگی به رشد خود ادامه می دهد. این رشد رو به جلو، علیرغم اینکه به آهستگی و آرامی انجام می گیرد، باعث می شود كه دندان های جلویی فک پایینی شما از پشت به دندان های جلویی فک بالایی فشار وارد کرده و دندان های جلوی فک بالایی را به سمت بیرون هدایت کرده یا اینکه دندان های جلویی فک پایین شما را متراکم و نامنظم (كج) کند. البته همه اینها در صورت عدم استفاده از نگهدارنده ها (بعداً اطلاعات بیشتری در مورد نگهدارنده ها ارائه خواهد شد) اتفاق می افتد. این رویداد برای شما چه معنی دارد؟ اگر بین دندان های جلویی فک فوقانی تان شکاف دارید (یا داشتید)، باید انتظار داشته باشید که به مرور زمان این شکاف ها و فضاهای خالی بزرگتر شود و اگر دندان های جلویی فک پایینی شما نامنظم و متراکم است، باید انتظار داشته باشید که به مرور زمان بدتر شود!


۲. عرض فک پایین شما با گذشت زمان کوچکمی شود

 

فک پایین در طول سال ها با گذر زمان به خصوص در ناحیه بین دندان های نیش تحتانی کوچکتر می شود. در نتیجه این امر باعث می شود دندان های جلویی فک پایینی شما نیز با گذشت زمان شلوغ تر شوند.

 

 

۳. ساییده شدن و اصطکاک دندان ها

 

ساییده شدن (فشردن دندان ها یا چسبیدن آنها بر روی هم) بروکسیسم (دندان قروچه) یک فرآیند تخریب کننده است که باعث ساییدگی بیش از حد دندان ها می شود و همچنین ممکن است به بافت های اطراف دندان شما آسیب برساند. در نتیجه دندان های کوتاه تر، تغییرات نیش و در موارد شدید، تغییرات چهره ای را نیز به دنبال دارد.

 

۴- روش های دندانپزشکی و از دست دادن دندان

 

دندان ها نیز در طول زندگی به رشد خود ادامه می دهند. اگر یکی از دندان های شما کشیده شود، دندان های کنار آن و روبروی آن به سمت فضای خالی ایجاد شده جابجا می شوند. به عنوان مثال، اگر دندان آسیاب اول تحتانی شما برداشته شود، ممکن است دندان آسیاب اول فوقانی شما شروع به "سقوط" به داخل فضای خالی ایجاد شده کند و آسیاب دوم پایین شما ممکن است شروع به حرکت به سمت جلو کند.

 

۵- بیماری های مربوط به بافت های اطراف دندان و از بین رفتن استخوان

 

بیماری های پریودنتال به التهاب (و عفونت) بافت های اطراف دندان ها به ویژه بافت استخوانی و لثه اشاره دارد. نتیجه این بیماری ها از دست دادن استخوان موجود در دندان ها است که به معنای وجود حمایت کمتری از دندان ها می باشد. جابجایی دندان ها (و حرکت کردن آنها) یک پیامد شایع است و اغلب باعث می شود شکاف (فاصله) بین دندان های شما باز شود.

 

۶. پیری

 

دندان ها توسط لب ها و گونه ها در قسمت بیرونی و توسط زبان در قسمت داخلی احاطه شده است. به طور کلی، پیری باعث سفت تر شدن لب ها می شود و این امر به معنای فشار بیشتر از سمت خارجی به دندان ها است. نتیجه چیست؟ متراکم شدن بیشتر دندان ها!

جالب اینجاست که پیری لب بر لبخند شما نیز تأثیر می گذارد، به همین دلیل است که با بالاتر رفتن سن، هنگام خندیدن دندان های جلویی فک فوقانی کمتر و دندان های جلویی فک پایینی بیشتری را نشان می دهید!

 

۷. درمان ارتودنسی

 

دندان ها در محلی که هم اکنون قرار دارند در پایدارترین حالت هستند. حرکت دادن دندان ها به وسیله ارتودنسی با سیم[2] یا ارتودنسی نامرئی[3] ممکن است باعث شود که دندان ها از وضعیت پایداری کمتری برخوردار باشند. به همین دلیل است که دندان ها بلافاصله پس از اتمام درمان ارتودنسی مستعد جابجایی می شوند. این موضوع باعث می شوند نگهدارنده ها از اهمیت ویژه ای برخوردار باشند!

بنابراین از خودتان بپرسید که"چه کاری می توانم انجام دهم تا جلوی جابجا شدن دندان هایم را بگیرم؟" خوشحالیم که این سوال را پرسیدید! در اینجا چندین راهکار وجود دارد که می توانید انجام دهید!

 

۱. دهان و دندان های خود را سالم نگه دارید

 

به طور مرتب توسط دندانپزشک ویزیت شوید و معالجه (های) درمانی که پیشنهاد می شود را انجام دهید. حفظ سلامت دهان و دندان شانس ابتلا به بیماری های پریودنتال و از دست دادن دندان ها را به حداقل می رساند.

 

۲. به مشکلات جویدن یا ساییده شدن مزمن دندان هایتان به خوبی رسیدگی کنید

 

ساییدگی دندان هایتان چیز کوچک و بی اهمیتی نیست و باید سریعاً به آن رسیدگی شود. در حالی که ممکن است درمانی برای آن وجود نداشته باشد، اما مطمئنا روش هایی برای محافظت از دندان های شما از اثرات مضر ساییدگی وجود دارد. به عنوان مثال محافظت کنندگان شبانه در جلوگیری از سایش دندان مؤثر هستند.

 

۳- درمان ارتودنسی

 

این موضوع بسیار مهمی است که بدانید مسئله جابجا شدن دندانهایتان هرگز خودبخود برطرف نخواهد شد، و احتمالاً با گذشت زمان بدتر هم می شود. هر زمان که متوجه بهم فشردگی دندان ها یا فاصله افتادن بین آنها شدید کاملاً به آن توجه کنید و در اسرع وقت به آن رسیدگی کنید. ارتودنسی بزرگسالان به ویژه به دلیل وجود گزینه های درمانی دقیق تر مانند ارتودنسی نامرئی و سیم های سرامیکی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. به خاطر داشته باشید که اصلاح یک مشکل جزئی آسان تر، سریعتر و کم هزینه تر از حل کردن یک مشکل پیچیده تر است، بنابراین اگر به عنوان یک واقعیت این را بپذیریم که شرایط موجود فقط با گذشت زمان بدتر می شود، پس صبر کردن و به تعویق انداختن درمان ارتودنسی معنایی ندارد. ممکن است راه حل مشکل شما بسیار ساده تر از آن چیزی باشد که فکر می کنید و این مسئله خیلی شما را درگیر نکند. با ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان خود را بصورت آنلاین رزرو کنید. ما اطمینان داریم که می توانیم راه حلی متناسب با بودجه و سبک زندگی شما ارائه دهیم.

 

۴- نگهدارنده ها، نگهدارنده ها، نگهدارنده ها!

ممکن است اغراق آمیز به نظر برسد، اما نگهدارنده ها بهترین راه برای جلوگیری از جابجایی دندان ها هستند! نگهدارنده ها در طرح ها و شکل های مختلفی وجود دارند اما نکته مشترک همه آنها این است که باید در تمام مدت استفاده شوند! آیا به نظرتان غیر واقعی و آزار دهنده است؟ شاید این طور باشد، اما در مقایسه با کار ارزشمندی که انجام می دهند یعنی حفظ یک لبخند زیبا در طی زندگی، هزینه ای ناچیز است!

 

اکنون چه کار کنیم؟

 

آیا دندان های شما در حال جابجایی است؟ مطمئن نیستید که در مورد آن چه چاره ای باید اندیشید؟ ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم! ما در دفتر کاری خود مشاوره رایگان ارائه می دهیم و همچنین مشاوره مجازی را به صورت آنلاین در دسترس شما قرار داده ایم. برای شروع می توانید با ما تماس بگیرید، برای رزرو وقت مشاوره رایگان می توانید به صورت آنلاین اقدام کنید و یا با شماره تلفن 01133302010 تماس بگیرید. بی صبرانه در انتظاریم که از شما خبری بشنویم