رفع مشکلات اسکلتال با ارتودنسی

20 اردیبهشت 1398
رفع مشکل اسکلتال کلاس 2,کلاس 3,کلاس 3 کاذب,کراس بایت,اوپن بایت,اور بایت دندان های پیشین,لبخند لثه ایی,درهم ریختگی,با درمان ارتودنسی.
رفع مشکلات اسکلتال با ارتودنسی

 

1.کلاس 2

مشکلات کلاس 2، نماینده‌ی یک رابطه‌‌ی بایت ناهنجار هستند که در آن، فک و دندان‌های بالا در جلوی فک و دندان‌های پایین قرار گرفته‌اند. بیماران کلاس 2 اغلب نمای چهره‌ی محدب همراه با چانه‌ی تورفته دارند. در بیشتر موارد، این مشکل به علت خصوصیات وراثتی است.

مشکل اسکلتی کلاس 2 زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های آسیای پشتی بالا، در جلوی دندان‌های آسیای پشتی پایین قرار بگیرند. این مشکل باعث می‌شود که بیمار ظاهری با فک پایین تورفته یا فک بالای جلو آمده و یا هردوی این‌ها را پیدا کند.

فیلم آموزش درمان مشکل مال اکلوژن کلاس 2 با ارتودنسی

 

2.کلاس 3

مشکلات کلاس 3 نیز، اساسا ژنتیکی هستند. در این ناهنجاری، فک و دندان‌های پایین در جلوی فک و دندان‌های بالا قرار می‌گیرند. فک پایین ممکن است بیش از اندازه بزرگ به نظر برسد ولی در بسیاری از موارد، رشد ناکافی فک بالا، مقصر اصلی است. گزینه‌های درمانی متعددی برای اصلاح مشکل کلاس 3 وجود دارد.

 

3.کلاس 3 کاذب

ناهنجاری کلاس 3 کاذب، به ویژه در بیماران جوان‌تر، به علت عادتها و نه عوامل ارثی ایجاد می‌شود. دندان‌های ناصاف ممکن است باعث شوند که دندان‌های پایینی در جلوی دندان‌های بالایی قرار بگیرند و ظاهری همانند مشکل کلاس 3 ایجاد کنند. درمان مداخله‌ای برای جلوگیری از رشد غیرطبیعی فک بالا و پایین ضروری است.

 

4.درهم ریختگی (کراودینگ)

درهم‌ ریختگی دندان‌ها، معمولا رایج‌ترین مشکل ارتودنسی است. گرچه عوامل زیادی در بهم ریختگی دندان‌ها نقش دارند اما این مشکل به طور معمول ناشی از ناهماهنگی بین فضای هر فک و سایز دندان‌ها است.

درهم‌ ریختگی، غالبا همراه با چند مشکل دیگر ارتودنسی است. درهم‌ریختگی می‌تواند علت یا معلول مشکلات دیگر، از قبیل دندان‌های تحت فشار و دندان‌های باقیمانده یا دندان‌هایی که به طور طبیعی نمی‌افتند، باشد. کراس بایت دندان‌های جلویی یا پشتی هم می‌تواند منجر به درهم‌ ریختگی دندان‌ها شود.

 

5.فاصله‌‌‌‌ی بین دندان‌ها

فاصله‌ی بین دندان‌ها، یکی دیگر از مشکلات رایج نیازمند مراقبت ارتودنسی است. همانند درهم‌ریختگی، فاصله بین دندان‌ها می‌تواند به عدم تناسب اندازه‌ی دندان و فک مرتبط باشد. فاصله می‌تواند بین دندان‌های جلویی و یا دندان‌های پشتی ایجاد شود. ناهماهنگی‌های اندازه‌ی دندان‌ها، از قبیل  دندانهایی کوچک‌تر از اندازه‌ی معمول یا دندان‌هایی با شکل غیرعادی و یا عادت فشار دادن زبان به دندان‌ها نیز می‌توانند منجر به فاصله‌ی غیرعادی دندان‌ها شوند.

 

6.کراس بایت

کراس بایت خلفی، معمولا به علت فک بالایی باریک یا فک پایینی بیش از حد پهن ایجاد می‌شود. باریک بودن فک بالا، معمولا بیمار را وادار می‌کند که درهنگام بستن دهان، فک پایین را به سمت جلو یا طرفین حرکت دهد. زمانی که دهان بسته می‌شود، دندان‌های پایین در سمت بیرونی دندان‌های بالا قرار می‌گیرند.

کراس بایت خلفی می‌تواند مربوط به تنها یک سمت فک باشد که به عنوان کراس بایت یک ‌طرفه شناخته می‌شود و یا شامل هردو سمت فک باشد که به آن کراس بایت دوطرفه می‌گویند.

 

7.باز بودن بایت (اپن بایت)

اپن بایت می‌تواند در دندان‌های جلو رخ دهد که به عنوان اپن بایت قدامی شناخته می‌شود و یا در دندان‌های پشتی رخ دهد که به آن اپن بایت خلفی می‌گویند. اپن بایت قدامی، به معنای فقدان هم‌پوشانی عمودی دندان‌های جلو است و معمولا می‌تواند به علت ناهنجاری فک یا عادت‌هایی همچون مکیدن شست یا فشار دادن زبان به دندان‌های جلویی ایجاد شود. اپن بایت خلفی، مشکلی است که در آن، دندان‌های پشتی به طور عمودی به هم نمی‌رسند و باعث جلوگیری از عملکرد مناسب فک می‌شوند.

 

8.اوربایت دندان‌های پیشین

اوربایت دندان‌های پیشین که با نام بایت عمیق هم شناخته می‌شود، به معنای هم‌پوشانی عمودی بیش از حد دندان‌های جلویی است و عموما به علت ناهماهنگی میان طول فک بالا و فک پایین ایجاد می‌شود. این ناهنجاری، معمولا منجر به درآمدن بیش از حد دندان‌های پیشین بالا یا پایین یا هردوی آن‌ها می‌شود.

 

9.نمایش بیش از حد لثه

این مشکل ارتودنسی که به عنوان لبخند لثه ای نیز شناخته می‌شود، منجر به آشکار شدن بیش از حد لثه در قوس بالایی دهان می‌شود. گزینه‌های درمانی متعددی برای این مشکل وجود دارد. ممکن است، درمان به سادگی با بالاتر بردن دندان‌های جلویی بالا توسط بریس انجام شود تا لثه کمتر نمایان شود. در موارد شدیدتر که در آن‌ها ناهنجاری فک نیز وجود دارد، ممکن است جراحی برای بالاتر بردن فک بالا لازم باشد تا بافت لثهی بالا کمتر در معرض دید قرار بگیرد.