شکاف لب و کام و درمان ارتودنسی

20 اردیبهشت 1398
بدین صورت که رشد لثه و فرم بینی فرزند شما را هنگام ماه های اولیه ی بعد از تولد،که بافت ها نرم و به راحتی قابل فرم دهی هستند، هدایت می کند.
شکاف لب و کام و درمان ارتودنسی

nasoalveolar molding (NAM) چیست؟

 

این روش (که به صورت نازوآلئار مولدینگ تلفظ می شود) روشی بدون جراحی برای تغییر شکل لثه،دهان و سوراخ بینی با صفحه ی پلاستیکی، قبل از جراحی شکاف لب و کام است.

استفاده از این روش قبل از جراحی می تواند تعداد جراحی های موردنیاز فرزند شما را کاهش دهد زیرا باعث می شود شکاف خفیف تر شود.

 

  • این روش شکاف درون دهان را کاهش می دهد.
  • فاصله ی لب بالایی را کم می کند.
  • بینی را بالا برده و باریک می کند.
  •  

بعد از کامل شدن این روش،هنگامی که فرزند شما بین 3 تا 6 ماه دارد،جراحی انجام می شود.

اغلب از این روش درمورد کودکانی که شکاف های طویل یا پهن دارند استفاده می شود و بسیار در ترمیم شکاف ها موثر است.

درگذشته کودکی که دچار شکاف دهان بود از تولد تا 18 سالگی مجبور به انجام عمل های زیادی می شد که کودک را در معرض چالش های روانی و اجتماعی قرار می داد.

با جراحی اول لب ها به هم نزدیک می شد،جراحی دوم برای بهبود جایگاه لب انجام می شد،2 جراحی دیگر برای شکل دادن بینی و سپس جراحی دیگری – که اغلب شامل پیوند

استخوان می شد برای بستن کام مورد نیاز بود و الی آخر.

با روش NAM، دندانپزشک درمی تواند طی ماه های قبل از جراحی شکاف بزرگی را کم کند. همینطور می توان با این روش شکل و جای لب و بینی را بهبود بخشید. زمانی که

شکاف کوچک تر باشد، جراح برای بستن شکاف سختی کم تری متحمل می شود. فرم دهی زودتر لب و بینی به معنای بازسازی کم تر هنگام جراحی است.

 زمانی که جراحی اولیه نتیجه ی بهتری داشته باشد، فرزند شما در هنگام کودکی به جراحی های کم تری نیاز پیدا خواهد کرد.

 

روش NAM چگونه است؟ 

 

بدین صورت که رشد لثه و فرم بینی فرزند شما را هنگام ماه های اولیه ی بعد از تولد،که بافت ها نرم و به راحتی قابل فرم دهی هستند، هدایت می کند.

والدین هنگام درمان با دندان پزشک همکاری می کنند. دندان پزشک قالبی برای فرزند شما تعبیه می کند که شبیه به گیره ای است که بعد از ارتدونسی استفاده می شود.

کودک شما باید در 24 ساعت شبانه روز،7 روز هفته و حتی زمانی که غذا می خورد از این قالب استفاده کند. این قالب به کمک نوارهای لاستیکی کوچکی که به گونه ی فرزند شما

می چسبد،ثابت می ماند. شما باید به دفعات مورد نیاز نوار لاستیکی و چسب را در خانه تعویض و قالب را تمیز کنید (معمولا روزی یک بار).

تیم NAM چگونگی این کار را به شما آموزش می دهد.

دندان پزشک هر یک یا دو هفته درمیان، تغییرات کوچکی روی فرم قالب اعمال می کند تا با رشد لثه ی کودک به آن جهت دهد. هر ویزیت بین 40 تا 60 دقیقه طول می کشد.

به محض این که شکاف لثه به اندازه ی کافی کوچک شد،دندان پزشک پلاستیک دایره مانند و نرمی روبه روی قالب قرار می دهد. این پلاستیک که به آن استنت بینی گفته می شود،

به آسانی وارد سوراخ بینی کودک می شود، به آرامی بینی را به سمت بالا می برد و به سوراخ بینی سمت شکاف شکل می دهد.

 

این روش چه احساسی به بچه می دهد؟

 

صفحات فرم دهنده و استنت های بینی دردناک نیستند. برخلاف برخی روش های قدیمی،این روش باعث فشار و کشیدگی بافت های ظریف نمی شود؛ بلکه تنها به هدایت 

ملایم رشد بافت ها کمک می کند (و فرم دهی منفعل نامیده می شود).

بعد از گذشت چند روز و عادت کردن به قالب، به نظر می رسد نوزادان با قالب احساس رضایت بیشتری می کنند تا بدون آن. شاید به این دلیل باشد که قالب مانند کام

(سقف دهان) عمل می کند و باعث می شود زبان کودک به شکاف فشار نیاورد و در نتیجه غذا خوردن برای کودک آسان تر شود.