بلیچینگ دندان با لیزر

20 اردیبهشت 1398
لیزر چگونه دندانها را سفید میکند؟
بلیچینگ دندان با لیزر

سفید کردن دندانها با لیزر: لیزر چگونه دندانها را سفید میکند؟

 

تا همین چندی پیش متداولترین روش برای سفید کردن دندانها این بود که محلولی از پراکسید هیدروژن یا مادهای مشابه روی دندانها زده شود. این عمل را میشد در خانه، با استفاده از محلول پراکسید ضعیف، یا در مطب دندانپزشک، با استفاده از محلول قوی انجام داد. در هر حال دندانها ظرف چند روز یا چند هفته سفید میشد.

به موازات افزایش محبوبیت درمان سفید کردن دندانها، برخی دندانپزشکان تصمیم گرفتند که برای تسریع واکنش شیمیایی به محلول سفیدکننده از لیزرها یا نورهای مشابه استفاده کنند. لیزر دندانها را سریعتر و در جلسات کمتر سفید و درخشان میکرد. سفید کردن دندان با لیزر را برخلاف بلیچینگ با پراکسید هیدروژن نمیتوان در خانه انجام داد؛ این درمان حتماً باید تحت نظارت دندانپزشک مجرب انجام شود.

سازو کار تمامی روشهای سفید کردن دندان به این شکل است، که یونهای اکسیژن از ژل سفید کننده دندان آزاد میشود و این یونها لکهها را با ملایمت از روی دندانها پاک میکند. لیزر لکهها را صرفاً سریعتر از بین میبرد. مزیت دیگر لیزر، بسته به نوع لیزر مورد استفاده این است که میتوان فقط یک دندان را سفید کرد. در صورتی که یک دندان بیشتر از دندانهای مجاور تغییر رنگ داده باشد، این مزیت به کار خواهد آمد.

 

مراحل سفید کردن دندانها با لیزر

چنانچه تصمیم بگیرید که دندانهایتان را با لیزر سفید و درخشان کنید، دندانپزشک درمان را طی مراحل زیر انجام میدهد:

غربالگری

توصیه میشود که بانوان باردار و نوجوانان سفید کردن دندان با لیزر را در صورت امکان به تعویق بیاندازند. اگر تغییررنگ دندان مشکلی جدی و باعث نگرانی شدید بیمار باشد، سفید کردن دندان نوجوانان را میتوان تحت نظارت دندانپزشک انجام داد.

دندانپزشک تحلیل رفتن لثهها را در غربالگری اولیه بررسی میکند تا ببیند که آیا بخش قابل توجهی از ریشهی دندان در اثر عقب رفتن لثهها مشخص شده است یا خیر. اگر تحلیل رفتن لثه قابل توجه باشد، بلیچینگ در این حالت یکدست انجام نمیشود، چون ریشهی دندان در برابر بلیچینگ مقاوم است. دندانپزشک روشهای جایگزین سفید کردن دندان را پیشنهاد میدهد.

 

آمادگی پیش از سفید کردن دندانها

گام بعدی جرمگیری دندانها است. دندانپزشک اطمینان حاصل میکند که تمام پوسیدگیها درمان و پر شده است، در غیر این صورت ممکن است محلول سفید کننده از راه حفرهی ایجاد شده در دندان وارد فضای داخلی دندان شود.

دارو

تمام روشهای سفید کردن دندان ممکن است حساسیت موقتی را به دنبال داشته باشد، به خصوص اگر دندانهای بیمار از قبل قدری حساس باشد. به همین دلیل دندانپزشک داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب را قبل از اولین جلسهی درمان تجویز میکند.

 

سفید کردن دندانها

بیمار مثل همیشه روی صندلی دندانپزشکی دراز میکشد و دندانپزشک دهان بیمار را با گارد پلاستیکی باز نگه میدارد.

سپس دندانپزشک محافظی را روی لثهها میزند تا محلول سفید کننده آسیبی به لثهها نزند. این محافظ غالباً به صورت ژلی استفاده میشود که سخت میشود و لایهی محافظ پلاستیک مانندی را تشکیل میدهد. پس از آن که لثهها کاملاً محافظت شد، دندانپزشک ترکیب سفید کننده را با سرنگ روی جلوی دندانها میزند، سپس این ماده را با لیزر قلمی فعال میکند. در نتیجه مقداری کف حین زدودن لکهها تولید میشود.

بعد از آن که تمام دندانها با لیزر سفید شد، دندانپزشک اجازه میدهد تا ترکیب چند دقیقه روی دندانها باقی بماند و سپس ترکیب سفید کننده را با وسیلهی مکشی کوچکی از روی دندانها پاک میکند. در مرحلهی بعد لایهی جدیدی از ترکیب روی دندانها زده میشود و این روند سه بار تکرار میشود.

وقتی دندانپزشک دهان را با دقت شستشو میدهد، متوجه میشوید که درمان رو به اتمام است. در نهایت نیز دندانپزشک لایهی محافظ را از روی لثهها پاک میکند.

 

پیگیری درمان

نتیجهی سفید کردن دندانها دائمی نیست. دندانها ممکن است دوباره لک شود، به ویژه اگر سیگاری باشید یا نوشیدنیهایی مانند چای یا قهوه یا خوراکیهای لک کنندهی دندان مصرف کنید. بنابراین شاید لازم باشد که درمان را دوباره بعد از مدتی تکرار کنید؛ ماندگاری نتایج بلیچینگ حداقل شش ماه و حداکثر چند سال است.

حساسیت دندانها بعد از درمان سفید کردن، به ویژه در چند روز نخست افزایش مییابد. شدت حساسیت دندانها به بیمار بستگی دارد؛ برخی هیچ حساسیتی را تجربه نمیکنند، عدهای دچار حساسیت خفیف میشوند و تعدادی نیز احساس میکنند که چکش روی دندانهایشان کوبیده میشود. دندانپزشک برای جلوگیری از حساسیت یا کاهش آن دارو تجویز میکند، البته این حساسیت موقتی است و بعد از چند روز برطرف میشود. چنانچه لثههایتان سفید یا دردناک شد، حتماً با دندانپزشکتان تماس بگیرید، البته این عارضه به اندازهی حساسیت دندان شایع نیست.  

اگر تصمیم گرفتهاید که دندانهایتان را با لیزر سفید و درخشان کنید، همین امروز با کلینیک دکتر پرستو نامدار تماس بگیرید تا ایشان مراحل فوق را با جزئیات بیشتری برایتان توضیح بدهند و به سوالاتتان پاسخ بدهند.